שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי שינוי עילה לסגירת תיק משטרתי

שינוי עילה לסגירת תיק משטרתי

 
מאת: אליס שמאי עורכת דין    053-7931319| פורסם ב: 08/07/2015 | צפיות: 2394
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: רבי עקיבא 50, גני הרצליה
  • עיר: הרצליה
  • טלפון: 053-7931319
רוצה שנחזור אליך?
אל אליס שמאי עורכת דין
 

רק תיק שנסגר בעילה של "חוסר אשמה" מוחק לחלוטין את הרישום הפלילי במשטרה. אם התיק במשטרה נסגר בשל עילה אחרת, מומלץ להגיש בקשה לשינוי העילה לסגירת התיק


קראו עוד בתחום

לאחר שנפתח תיק חקירה נגד חשוד וכאשר המשטרה מחליטה לסגור את התיק ולא להגיש כתב אישום כנגד החשוד, היא משתמשת בשלוש עילות סגירה עיקריות:


1. "חוסר עניין לציבור" או "נסיבות העניין אינו מצדיקות העמדה לדין".


2. "חוסר ראיות", כלומר חקירת המשטרה לא הביאה לראיות מספיקות כדי להעמיד לדין והראיות הקיימות מותירות ספק סביר לגסי חפותו של החשוד.


3. חוסר אשמה: תיקים נסגרים בעילה זו במקרים מועטים כיוון שהמבחן המשפטי לסגירת תיק בעילה זו הוא שאין אפילו שמץ של ראיה, ובדרך כלל קיימות ראיות כלשהן כנגד החשוד, למשל עדותו של המתלונן כנגד החשוד.


ההשלכות של העובדה כי לחשוד נשאר רישום משטרתי בתדפיס המרשם הפלילי ברורות. אנשים רבים חשים כי מדובר בכתם, בשל העובדה שמקומות רבים נמנעים מלזמן לראיונות עבודה ולהעסיק אדם בשל רישום כזה או אחר. נוסף על כך, קיימת הגבלה בהוצאת ויזה לארצות הברית או בהנפקת אזרחות במדינות אחרות, ומניעה ממשית לעבוד בתעשיות ביטחוניות.


סגירת התיק בעילות אחרות מותירה רישום פלילי


חשוב לדעת כי רק סגירת תיק בעילה של "חוסר אשמה" תגרור אחריה מחיקת הרישום המשטרתי, ואילו סגירת תיק בעילות של "חוסר עניין לציבור" או "חוסר ראיות" יותירו רישומים משטרתיים אשר יופיעו שנים רבות בתדפיס המרשם הפלילי של החשוד.


על פי חוק הסדר הפלילי לתובע משטרתי או לפרקליט הסמכות להורות על סגירת תיק חקירה באחת משלושת העילות המפורטות לעייל. על פי שיקול דעתו של התובע ייסגר התיק ויגרור אחריו רישום בתדפיס המרשם הפלילי.


לפיכך, במקרים רבים בהתאם לעובדות המקרה ונסיבות החקירה, אני ממליצה ללקוחותיי להגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה לעילה של "חוסר אשמה".


איך מגישים בקשה לשינוי עילה?


לצורך הגשת בקשה לשינוי עילת הסגירה ועל פי זכות העיון הנתונה לחשוד, אני דואגת לצילום כל חומר החקירה אשר נאסף על ידי המשטרה, לימוד המסכת העובדתית וגיבוש הטענות המשפטיות המתאימות יחד עם הלקוח.


הבקשה כוללת טיעונים משפטיים לגבי התשתית הראייתית ונסיבותיו האישיות של החשוד ומוגשת לקצין החקירות או התובע אשר קיבל את ההחלטה לסגירת התיק.


כל החלטה של קצין החקירות נבחנת לגופה ואינה מהווה סוף פסוק. קיימת אפשרות להגשת ערר אשר נבחן על ידי מקבל ההחלטה ומועבר בצירוף עמדתו למחלקת עררים בפרקליטות המדינה.


אם הערר נדחה קיימת אפשרות נוספת, אשר צריכה להיבחן אף היא לגופו של עניין, והיא להגיש עתירה מנהלית לבג"ץ.


בקשות לשינוי עילת הסגירה מחייבות בחינה משפטית של הראיות שנאספו בתיק, איסוף ראיות ומסמכים באופן מקיף וממצה וגיבוש קו הגנה מתאים עם הלקוח בהתאם לנסיבות העבירה והחקירה עצמה.


לא כל תיק חקירה מתאים להגיש בקשה לשינוי עילת הסגירה, ולכן מומלץ לתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין המתמחה בתחום זה ולו הידע, הניסיון והכלים המשפטיים אשר יובילו להגשת בקשה מתאימה.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
בית המשפט החליט לזכות את האישה אף על פי שהודתה בגניבת כרטיס אשראי וברכישת מזון באמצעותו, לאחר שקבע כי מדובר במקרה של נסיבות אישיות מצערות ולא בעבירה שנבעה ממניעים פליליים
מאת: LawGuide | 26/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257ניסיון רב בתחום המשפחה, משפט מסחרי עם דגש על ליווי חברות ופלילי
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עורך דין מוריס סידיעורך דין מוריס סידיאזור המרכז053-9370255עוסק מזה שנים בתעבורה, פלילי והוצאה לפועל, מייצג בבתי המשפט בכל הארץ.
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד רוני יאירעו"ד רוני יאיראזור המרכז053-9428370ר"צ חקירות לשעבר במשטרת, משרדו פועל בתחום הפלילי וצווארון לבן.
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פליליים המייצג לקוחות נורמטיביים
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
מוטי אדטו מוטי אדטו אזור המרכז 053-9377926עו"ד פלילי באזור מרכז וירושלים עם 20 שנות ניסיון בייצוג נורמטיביים במשפט פלילי
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.