שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי הסכנה שבשתיקה: השימוש בזכות השתיקה עלול להזיק

הסכנה שבשתיקה: השימוש בזכות השתיקה עלול להזיק

 
מאת: עו"ד יהונתן רבינוביץ    053-6112798| פורסם ב: 22/08/2018 | צפיות: 2490
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: ז`בוטיסקי 35 (מגדל התאומים 2), קומה 2
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-6112798
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד יהונתן רבינוביץ
 

השימוש הנפוץ בזכות השתיקה בחקירות משטרתיות יכול להיות מוצדק במקרים מסוימים, אך במקרים אחרים הרה אסון. מה הסכנה שבשימוש בזכות השתיקה ולמה מומלץ להמעיט את השימוש בה?


קראו עוד בתחום

בעקבות פניות אליי לסיוע, לאחר אירועי מחאה כאלה ואחרים שבמהלכם או לאחריהם מעכבת המשטרה חלק מהמשתתפים לצורכי חקירה, ראיתי לנכון להתייחס לשימוש הפופולרי אך לעתים המאוד מסוכן בזכות השתיקה.


כאשר המשטרה מבקשת לגבות הודעה ממי שהוא חשוד בביצוע עבירה פלילית, חלה על החוקר החובה לפרט בפניו את זכויותיו כנחקר, וזאת טרם גביית ההודעה ולאחר שהוא מפרט בפניו מהי מהות החשד כנגדו.


חשוד יכול לבחור, היינו עומדת לו הזכות לשתוק ולא לענות לשאלות החוקר או לפרוס את גרסתו בפני החוקר. זכות השתיקה נגזרת מכמה טעמים מרכזיים, כאשר אחד מהם הוא הדאגה לחשוד.


במהלך החקירה הפלילית החשוד עומד לבדו מול החוקרים, ואין לו אפשרות לקבל סיוע משפטי. בנסיבות אלה ישנו חשש שהחוקרים עלולים להשתמש לרעה בכוחם כדי "לסחוט" הודאות מחשודים, ולכן יש להבטיח את הזכות לשתיקה, שעה שהחשוד נמצא בסיטואציה עוינת ומאיימת של חקירה משטרתית, כדי לשמור עליו מהתנהגות לא הולמת של החוקרים.


זכות השתיקה שומרת על השיטה המשפטית, ומפחיתה את מספר הודאות השווא של חשודים במהלך החקירה


טעם נוסף לזכות השתיקה הוא הצורך להגן על כל שיטת המשפט מהודאות שווא של חשודים. הטענה היא כי המצב שבו אדם נחקר הוא מאיים מעצם טבעו, כך שיש צורך לאפשר לו לשתוק בצורה מוחלטת, כדי למנוע סיטואציות שבהן ישקר בשל הלחץ, המצוקה והבלבול שהוא נמצא בהם. הודאות שווא כאלה של חשודים בעצם מסכלות את מטרת החקירה לגלות את האמת ולמצוא את העבריינים.


עוד טעם הוא הצורך שלא להטיל על חשוד חובות עשה, והדברים מקבלים משנה תוקף לאור הפגיעה בפרטיותו ובכבודו במהלך החקירה. הדבר גם תואם את מהותו האדברסרית של ההליך הפלילי, שלפיו הנאשם אינו אמור לספק את הראיות אלא על התביעה למצוא אותן.


אז למה בכל זאת מומלץ להמעיט בשימוש בזכות השתיקה?


אך אליה וקוץ בה. שימוש בזכות זו עלול להיות מסוכן, ולטעמי נעשה בה שימוש לעתים קרובות מדיי. העצה שאני בדרך כלל נותן ללקוחותיי, ברור שכל מקרה לגופו, היא להמעיט ככל הניתן בשימוש בזכות השתיקה.


גרסה או טענה שלא נאמרת בעת החקירה במשטרה אלא מושמעת לראשונה בעדות בבית המשפט, מכונה "גרסה כבושה", וההלכה המשפטית היא כי ללא הסבר או סיבה לחשיפתה המאוחרת, משקלה הראייתי שואף לאפס.


הלכה פסוקה היא כי ערכה של אותה עדות כבושה ומשקלה נמוכים ביותר, כל עוד לא ניתן הסבר מדוע העד "כבש" עדותו עד שהחליט לחשוף אותה רק בשלב מאוחר.


עדות בשלב מאוחר נחשדת כגרסה שאינה אמת


כאשר חשוד אינו מוסר את גרסתו באופן מידי ובחקירתו הראשונה במשטרה, קיים חשש מובן כי הגרסה המאוחרת אשר בחר אותו חשוד למסור במשטרה, או ביתר שאת בפניי בית המשפט, שם הוא כבר מוגדר נאשם לאחר שהוגש כנגדו כתב אישום, מעלה חשש כבד כי גרסה זו אינה אמת.


כאשר לדוגמה מדובר בגרסה מאוחרת של החשוד שמפנה לעדים שנכחו במקום העבירה, ודבר לא נאמר על כך למשטרה, ברור כי יש חשש כבד לתיאום גרסאות ועיוות האמת כאשר אותם עדים מובאים לעדות בפני בית המשפט בשלב מאוחר בהרבה מעת החקירה.


לטעמי, הבעייתיות בכבישת הגרסה אינה מסתכמת רק בחשש להיותה כוזבת אלא קשורה גם ביכולתה של המשטרה לברר את הגרסה מבעוד מועד. כך לדוגמה, אם לחשוד טענת אליבי שמבוססת על היותו במקום אחר כשהראיה המבססת את גרסתו היא מצלמת אבטחה שתיעדה אותו במקום האחר ולא בזירת העבירה, ככל שהדבר לא ייבדק על ידי המשטרה מוקדם ככל הניתן הרי יש חשש שהחומרים יימחקו והנזק שייגרם להגנתו של הנאשם חמור מעין כמותו.


לסיכום, השימוש בזכות השתיקה יכול להיות נכון במקרים מסוימים והרה אסון במקרים אחרים. לכן, תמיד אבל תמיד יש לנצל את הזכות להיוועץ בעורך דין טרם בחירת הנתיב הנכון לפני החקירה.
 


עודכן ב: 22/08/2018

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית