שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי האם מגיע פיצוי לנאשם בעבירה פלילית שזוכה מאשמה?

האם מגיע פיצוי לנאשם בעבירה פלילית שזוכה מאשמה?

 
מאת: קרן זרקו זמיר- משרד עורכי דין    | פורסם ב: 18/05/2015 | צפיות: 4042
רוצה שנחזור אליך?
אל קרן זרקו זמיר- משרד עורכי דין
 

אדם חף מפשע המתמודד מול אישום פלילי, נפגע לא רק כלכלית אלא סובל גם מעוגמת נפש רבה ופגיעה בשמו הטוב. עו"ד קרן זרקו זמיר מסבירה כיצד ניתן לתבוע פיצויים לאחר הזיכוי, ובאיזה סכום


קראו עוד בתחום

האשמה בעבירה פלילית היא לא חוויה קלה לאף אחד, ובפרט למי שבסופו של דבר נמצא זכאי בבית המשפט ועבר את כל התהליך לשווא. ההוצאות המשפטיות גורמות להפסדים כלכליים כבדים, ואילו ההליכים עצמם מביאים לאובדן ימי עבודה ולהוצאות כספיות נוספות. נוסף על כך, יש משמעות רבה גם לפגיעה בשמו הטוב של הנאשם, עוגמת הנפש שנגרמה לו והפגיעה הבסיסית מכולן: הזכות לחירות ולכבוד.


אלא שבמקרה שבו הוא נמצא זכאי בסופו של דבר, סעיף 80 שבחוק העונשין מאפשר לו לדרוש פיצוי כספי כנגד הוצאותיו הכספיות וימי העבודה שהפסיד, אך גם על העוולות שנגרמו לו.


במה תלויה החלטתו של בית המשפט לפסוק פיצויים לנאשם שזוכה?


• בראש ובראשונה, זיכוי במשפט. מקרים שבהם התביעה חוזרת בה מהאישום והוא מבוטל לפני תשובתו של הנאשם לאישום אינם מהווים זיכוי.


• חוסר בסיס אמיתי להגשתו של כתב האישום, או נסיבות אחרות אשר מצדיקות פיצוי, כלומר רשלנות של התביעה בהחלטה להגיש את כתב האישום מלכתחילה, או כל נסיבות אחרות שבית המשפט רואה בהן הצדקה למתן פיצויים.


• ההתנהלות מצד רשויות החקירה והתביעה במשך המשפט כלפי הנאשם.


• התנהלות הנאשם עצמו במשפטו. ישנה חשיבות גדולה לשאלה האם שיתף פעולה עם חוקריו, ניסה לשבש הליכי חקירה, הסתיר מידע, מסר מידע שגוי בכוונה וכדומה.


• חומרת הנזק שנגרם לנאשם במשפט. מידת הפגיעה שנגרמה לשמו הטוב, לעסקיו, לבריאות הגוף והנפש שלו ושל בני משפחתו.


• תקופת השהייה במעצר או במאסר. זהו שיקול משמעותי במיוחד בגיבוש ההחלטה להעניק פיצויים לנאשם שזוכה.


• אופי הזיכוי. כשמדובר בזיכוי מוחלט, הענקת פיצויים היא צעד מתבקש והגיוני. זיכוי מחמת הספק דורש מבית המשפט לשקול אם להעניק פיצויים, לעתים אף חלקיים.


• נסיבותיו האישיות של הנאשם. מצוקה נפשית, מצב כלכלי בעייתי או נסיבות חיים קשות, מובאים בחשבון בשיקולי בית המשפט.


• שיקולים כלליים אחרים.


איך בית המשפט קובע את גובה הפיצוי לנאשם?


הפיצוי הכספי שנקבע על ידי בית המשפט מורכב משני חלקים: פיצוי על הוצאות ההגנה המשפטית של הנאשם, אלא אם קיבל עורך דין מטעם הסנגוריה הציבורית, ואז לא יינתן על כך פיצוי, וסכום נפרד בגובה 300 שקלים עבור כל יום שבו הנאשם שהה במעצר או במאסר.


ההחלטה הסופית על מתן פיצויים וגובה הסכום שמורה לבית המשפט ולשיקוליו, ומשתנה ממקרה למקרה בהתאם לנסיבותיו המיוחדות.

חשוב לזכור שלא מדובר בפיצויים בסכומי עתק, אלא בסכומים צנועים יחסית, אשר ודאי אינם יכולים לפצות לחלוטין אדם חף מפשע שהואשם בביצוע עבירה פלילית.


זוכה מאשמה בגין סחר בסמים, וקיבל פיצויים של כ-80 אלף שקלים


פיצויים לנאשם שנמצא זכאי הוענקו למשל לאדם שהואשם בסחר בסמים, אך בית המשפט זיכה אותו באופן מוחלט. לאחר שהגיש בקשה לפיצויים, פירט השופט את שיקולי ההחלטה: הזיכוי היה מלא, והנאשם אמנם היה בעל עבר פלילי, אך שילם את חובו בעבר וזכאי לפתוח דף חדש בחייו.


נוסף על כך, בנו של הנאשם נולד כפג והיה במצב בריאותי קשה, וגם שיקול זה הובא בחשבון. מתוך כל אלה החליט השופט להעניק לנאשם פיצויים בסכום 79,372 שקלים, הכוללים שכר טרחה לעורך דינו ותשלום על הימים שבהם היה במעצר.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
כנגד הגבר הוגש כתב אישום בטענה שאיים על אשתו לשעבר בזמן שהיו בהליכי גירושין, כאשר במהלך ויכוח אמר לה שיקבור אותה ושידאג שיזרקו אותה מהעבודה. מדוע בית המשפט החליט לזכות אותו מעבירת האיומים?
מאת: LawGuide | 15/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן