שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מסחרי, חברות ועסקים חושבים לפתוח עסק? המלצות חשובות לתחילת הדרך

חושבים לפתוח עסק? המלצות חשובות לתחילת הדרך

 
מאת: רועי ורשבסקי, משרד עורכי דין    053-7101880| פורסם ב: 12/05/2015 | צפיות: 3701
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: שפע טל 1
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-7101880
רוצה שנחזור אליך?
אל רועי ורשבסקי, משרד עורכי דין
 

כיצד כדאי להתאגד, מהם היתרונות בהקמת חברה, ולמה חשוב לערוך הסכם מייסדים?


קראו עוד בתחום

אנשים רבים המעוניינים להיות עצמאים וחושקים בפתיחת עסק עצמאי עם שותפים, מוצאים עצמם בשלבים הראשונים בשאלה כיצד עליהם להתאגד, מהם היתרונות והחסרונות של כל צורת התאגדות וכיצד עליהם להסדיר את זכויותיהם וחובותיהם כלפי התאגיד.


כידוע, ישנם מספרי סוגי דרכי התאגדות המתאימים לשותפים, אשר מטרתם היא להשיא את רווחי התאגיד. הנפוצים ביותר לשם כך הם התאגידים הבאים:


1. שותפות או שותפות מוגבלת.

2. חברה פרטית או חברה ציבורית.

3. חברת חוץ.


כידוע, לתאגיד אישיות משפטית מלאכותית ועצמית, אשר נושאת בזכויות ובחובות עצמאיות מיום הקמתה ועד יום סגירתה.


היתרונות בהקמת חברה בערבון מוגבל


נעסוק להלן בדרכי איזון הזכויות והחובות של בעלי המניות בחברה בערבון מוגבל, וביתרונות של חברה בע"מ.


תחילה חשוב להבהיר כי כל אדם יכול להקים חברה, ובתנאי שמטרתה אינה לא מוסרית, לא חוקית או בניגוד לתקנות הציבור.


חברה משמשת כאישיות משפטית נפרדת לכל חובה, זכות או פעולה הקשורות לאופייה וטבעה. יש לה קיום משפטי נפרד מבעלי מניותיה ואף מאלו הפועלים בשמה, וקיומה מתחיל ביום התאגדותה אשר מצוין בתעודת ההתאגדות.


חברה בערבון מוגבל מגנה על בעלי מניותיה, מאחר שכידוע, הכלל הוא כי בעלי המניות אינם חייבים באופן אישי בחובותיה, למעט במקרים חריגים.


קביעת תקנון חברה ספציפי


תקנון החברה הוא מסמך היסוד החשוב ביותר של החברה. התקנון קובע במפורשות את מהות החברה ומהווה את הבסיס של החברה.

התקנון נועד להסדיר את מערכות היחסים בין בעלי המניות, בינם לבין עצמם, ובינם לבין החברה. בעצם, התקנון הוא חוזה לכל דבר בין בעלי המניות, בינם לבין עצמם ובינם לבין החברה.


כמו כן, לאור חופש החוזים, ניתן לקבוע בתקנון הוראות ספציפיות באשר למהות פעולות החברה, דרישה לרוב מסוים לצורך אישור סוג החלטות מסוים, פעולות אשר יהיו אסורות על החברה, סוגי המניות, חלוקת דיבידנדים וכדומה.


אנשים רבים מפחיתים מחשיבותו של התקנון ופותחים חברה אשר מאמצת את התקנון "המצוי" והסטנדרטי, מבלי שהם מסדירים את זכויותיהם וחובותיהם כלפי החברה, כפי שסיכמו עם השותפים מבעוד מועד.


שימוש בתקנון המצוי הוא מקור לבעיות רבות בעתיד, כאשר השותפים לא מסכימים על החלטה כזו או אחרת, דרכי ניהול החברה, השקעת זמן בפיקוח על החברה ואף כאשר מתעוררים כשלים בחברה ואופן פירוקה.


אנו ממליצים בחום לא להסתפק בתקנון המצוי ולערוך תקנון ספציפי, בהתאם לצורכי החברה, בהתאם לאופי החברה ובהתאם למוסכמות בין הצדדים.


עריכת הסכם מייסדים מבעוד מועד


רבים שמעו על המונח "הסכם מייסדים" באופן עמום ולא קונקרטי. הסכם המייסדים מהווה, נוסף על התקנון, חלק ממסמכי היסוד של החברה ואף משלים את התקנון. הסכם המייסדים נועד להסדיר את הזכויות והחובות של החברים אשר ייסדו את החברה בהסכם ביניהם.


ההסכם נועד להשלים את התקנון, משום שהתקנון הוא מסמך אשר מוגש לרשם החברות ומשכך צריך, במהותו, לכלול את הפרטים הנוגעים בעיקר לחברה. הסכם המייסדים הוא הסכם הנוגע לבעלי המניות ולהסדרים ביניהם בלבד. הסכם המייסדים עתיד לכלול בין היתר זכות סירוב ראשונה, מנגנון "דילול" בעלי המניות, אופן מינוי דירקטורים, חלוקת התפקידים בין החברים ועוד.


אנו ממליצים לכל חברה, למעט חברת יחיד אשר מונה בעל מניות אחד בלבד שמכהן גם כדירקטור, לערוך מבעוד מועד הסכם מייסדים. הסכם זה עלול לחסוך לצדדים סכסוכים באשר לזכויות ולחובות של הצדדים וכן לחסוך לצדדים כספים לא מבוטלים בגין ניהול הליכים בבתי המשפט, אשר היו יכולים להימנע לו היו הדברים מוסדרים בהסכם המייסדים באופן מסודר.


לסיכום, פתיחת עסק הוא מהלך המצריך מחשבה ומתן ייעוץ משפטי וחשבונאי מקדים. לכל עסק צרכים שונים ואין זה יהיה נכון להשוות את הצורך של עסקו של פלוני עם עסקו של אלמוני.


ישנם מספר סוגי תאגידים, ולכל תאגיד יתרונות וחסרונות. באופן כללי ובמרבית המקרים, עלויות התפעול של חברה בע"מ גבוהות יותר מאשר עלות של תפעול עוסק מורשה, לצורך הדוגמה. סכסוכי בעלי מניות בניהול, בתפעול, בקיום החלטות, בזכויותיהם וחובותיהם או בפירוק החברה הם דבר שבשגרה, ולצערנו נפוצים למדיי.


משרדנו נקלע לסיוע למצוקת בעלי מניות בהליכים משפטיים ארוכים ולא פשוטים, אשר היו יכולים להיחסך מבעוד מועד לו היו הדברים מוסדרים בהסכמים מתאימים בין הצדדים.


אנו ממליצים להיוועץ עם עורך דין הבקיא ברזי המשפט המסחרי ודיני התאגידים בטרם פתיחת עסק או התקשרות עם שותפים מכל סוג, לצורך מתן ייעוץ ובחינת מהות הפרטים.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא מסחרי, חברות ועסקים
חדשות ופסקי דין בנושא מסחרי, חברות ועסקים
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר