שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות האם מותר לעירייה לגבות חוב שהתיישן?

האם מותר לעירייה לגבות חוב שהתיישן?

 
מאת: אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריון    053-7101189| פורסם ב: 26/04/2015 | צפיות: 7509
4.2 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 14)

  • איזור: אזור השרון והסביבה
  • כתובת: גונן 15 (קריית מטלון סמוך לכביש 4)
  • עיר: פתח תקווה
  • טלפון: 053-7101189
רוצה שנחזור אליך?
אל אחיאל הלוי משרד עו"ד, מגשר, בורר ונוטריון
 

פסק דין תקדימי קובע כי כאשר חוב לעירייה התיישן, העירייה אינה רשאית למנוע רישום בעלים בטאבו


קראו עוד בתחום

בישראל, כדי להעביר או למכור נכס בטאבו, יש להמציא מספר מסמכים להשלמת הרישום, ובכללם אישור עירייה המופנה לטאבו בדבר היעדר חובות לעירייה והסכמה לרישום הבעלים החדשים בטאבו.


כאשר חייב לא משלם ארנונה, בדרך כלל העירייה פועלת במרץ לגבייה על פי פקודת המיסים או באמצעות הוצאה לפועל בתוך שבע שנים מפעולת הגבייה האחרונה.


ישנם מקרים שבהם מוכר נכס חייב כספים לרשות המקומית כמו ארנונה ומים, ועד שהוא לא משלם את חובו לעירייה הוא לא יקבל את אישור העירייה לטאבו, אך לא ננקטת נגדו כל פעולה של הוצאה לפועל.


מה קורה כאשר החוב לעירייה התיישן והעירייה לא הספיקה לגבותו?


עד היום, אם היה קיים חוב שהתיישן בחלוף יותר משבע שנים, תלוי לפי איזה חוק פועלת הרשות, אזי העירייה הייתה מנועה מלפעול ולגבותו בהוצאה לפועל ובעיקולים שונים, אולם הייתה "מחכה בפינה" לחייב, וכאשר הוא היה מבקש למכור או לבצע פעולה שמצריכה את אישור העירייה היא הייתה מסרבת להוציא אישור כזה.


בלית ברירה ולמרות ההתיישנות שהיא על פי דין, הייתה העירייה מאלצת את החייב לשלם, שאם לא כן לא יוכל למכור את הנכס, או יותר נכון להשלים את העסקה בין החייב לקונה, כאשר אם לא תושלם עסקת המכר בזמן המוכר היה בבעיה של הפרת חוזה, והוא נאלץ לשלם את החוב לעירייה שהתיישן או שהוא היה מבטל את עסקת המכר והיה צפוי לשלם פיצוי לקונה, בדרך כלל בשיעור של כ-10% מערך העסקה.


הליך גבייה של העירייה: הפסיבי שהוא אגרסיבי


הכוח שניתן לעירייה לדרוש את פירעון החובות של החייב כתנאי להשלמת רישום העסקה מכונה "הליך גבייה פסיבי". זוהי למעשה הדרך האגרסיבית של העירייה לכפות על החייב פירעון של חובות ישנים כתנאי למתן אישורים שונים.


בהלכת נסייר, פסק דין תקדימי שהוביל עד כה וצמצם את חופש פעולות הגבייה של העירייה למרות ההתיישנות, נפסק כי דיני ההתיישנות חולשים רק על "הליכי גבייה אקטיביים", כלומר הליכים לגביית חובות שרשויות יוזמות מכוח פקודת המיסים אסור להן, אולם הליכי גבייה פסיביים מותר להן.


עתה נדרש בית המשפט העליון להכריע האם יש להחיל את דיני ההתיישנות אף על ההליכים המכונים "הליכי גבייה פסיביים".


איסור הגבייה הפסיבית כשקיימת טענת התיישנות


בפסק דין תקדימי שניתן ביום 15.4.2015 בבית המשפט העליון, המכונה הלכת סלומון, נקבע כי יצומצמו דרכי הגבייה של העירייה כנגד החייבים, ונאסרה הגבייה הפסיבית כשעומדת טענת ההתיישנות.


באותו מקרה, חברת יצחק סלומון בע"מ הייתה הבעלים של נכס בחיפה, שרבץ עליו חוב ארנונה למערערת, עיריית חיפה. החוב מתייחס לתקופה שבין אוגוסט 1999 ועד דצמבר 2001, אולם רק בשנת 2010 שלחה העירייה דרישת תשלום, וכנגד זאת עתרה סלומון לבית המשפט המחוזי בבקשה לקבוע כי החוב "בטל ומבוטל".


בית המשפט המחוזי פסק כי חוב הארנונה אינו "בטל ומבוטל", אולם הוא התיישן. נוכח הלכת נסייר ניתן צו שאסר על העירייה לנקוט הליכים אקטיביים לגביית החוב מחמת התיישנות, אולם היה באפשרותה לדרוש אותו באמצעות הליכי גבייה פסיביים.


כך קרה שבשנת 2012 התחייבה החברה למכור את הנכס, אולם העירייה סירבה להמציא אישור על היעדר חובות על הנכס הנמכר או שכל החובות יסולקו במלואם.


בהלכת סלומון התעוררה השאלה האם דיני ההתיישנות חלים על סמכויותיהן אלה של הרשויות. במילים אחרות, האם בחלוף תקופת ההתיישנות הרלוונטית הרשות מנועה מלפעול בהליכי גבייה אקטיביים, ונוסף על כך האם הרשות אינה יכולה לדרוש את פירעון החובות שהתיישנו כתנאי למתן אישור או תעודה, כלומר לנקוט בהליכי גבייה פסיביים.


הוחלט ברוב דעות כי גם בכל הנוגע לחובות של רשויות מקומיות שהתיישנו, לא ניתן לגבות אותם בהליכי גבייה אקטיביים ואף לא בהליכי גבייה פסיביים.


כיום, אם העיריות השונות לא יצליחו לגבות חובות כנגד חייב, ותעמוד לחייב טענת ההתיישנות, לא תהיינה העיריות רשאיות לפעול כנגד החייב בפעולות של עיקולים, או למנוע המצאת אישורי עירייה לטאבו בגין החוב.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב