שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי עישנת ג`וינט עם החבר`ה? זה עלול להיגמר בתיק פלילי

עישנת ג`וינט עם החבר`ה? זה עלול להיגמר בתיק פלילי

 
מאת: חזי כהן-משרד עורכי דין    053-9428425| פורסם ב: 23/09/2014 | צפיות: 5871
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 2)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: רח` שפע טל 1
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428425
רוצה שנחזור אליך?
אל חזי כהן-משרד עורכי דין
 

הלכתם עם החבר'ה ועישנתם ג'וינט? זה נראה לכם סבבה וכיף? כדאי שתחשבו שוב. על ההשלכות הפליליות של עישון סמים "קלים"


קראו עוד בתחום

חשבתם שעישון ג'וינט לא ממש נחשב לעבירה? תחשבו שוב. עישון סמים "קלים" יכול להסתיים בצורה ממש לא סימפטית של הרשעה פלילית, קנס ובמצבים מסוימים אף עבודות שירות או מאסר ממשי מאחורי סורג ובריח.


מהם "סמים" לפי החוק?

 

אנו נוטים לנקוט בטרמינולוגיה לפיה ישנם סמים "קלים" ומאידך ישנם סמים "קשים". האמת היא שהחוק אינו מבחין בין סוגי הסמים השונים. על פי פקודת הסמים המסוכנים כל חומר מן המפורט בתוספת הראשונה לפקודה וכן כל מלח, כל תכשיר, כל תרכובת, תערובת או תמיסה של חומר כאמור מהווה סם מסוכן לפי הפקודה. לפיכך, אנו למדים שהחוק מתייחס לכל סם כסם מסוכן ואסור וזאת ללא הבחנה בין סמים "קלים" לסמים "קשים".

 

החזקה ושימוש בסמים

 

פקודת הסמים מגדירה מספר עבירות שונות הן באופיין והן בדרגת חומרתן בכל הקשור לעבירות סמים. העבירה "הקלה" ביותר הינה החזקה ושימוש לצריכה עצמית, לפיה, עצם ההחזקה והשימוש בסם מסוכן מהווה עבירה על החוק. לעניין עבירה זו, כמות הסם שנתפסה מהווה פרמטר משמעותי לאין שיעור לעניין סעיף האישום שייוחס לנאשם, שכן הפקודה מגדירה כמויות "סף" שהחזקה של סם בכמות העולה על הכמות המופיעה בפקודה, מהווה חזקה כי מדובר בהחזקה שלא לצריכה עצמית וכן מי שרוצה לסתור זאת, עליו מוטל נטל הראיה.


רק כדי לסבר את האוזן, החזקה ושימוש לצריכה עצמית הינה עבירה שהעונש בצידה הוא עד שלוש שנות מאסר, בעוד החזקה ושימוש שלא לצריכה עצמית הינה עבירה שהעונש בצידה הוא עד עשרים שנות מאסר. לדוגמא, הפקודה קובעת כי החזקה של יותר מ-15 גרם קנביס מהווה חזקה כי הסם הוחזק שלא לצריכה עצמית, במצב כזה, נטל הראיה לטענה לפיה מדובר בהחזקה ושימוש לצריכה עצמית, תוטל על כתפי הנאשם ולא על התביעה.


מהי עבירת "סחר בסמים"?


עבירת סחר בסמים מעוגנת בסעיף 13 לפקודת הסמים והיא מהווה אחת מהעבירות החמורות ביותר במדרג החומרה של עבירות הסמים.

 

ישנה טעות נפוצה בקרב הציבור לפיה, העברת ג'וינט או סם כזה או אחר בין חברים ללא תשלום מהווה לכל היותר החזקה ושימוש לצריכה עצמית. הסעיף קובע כי בין השאר חל איסור על הספקת סם בכל דרך וזאת בין בתמורה ובין שלא בתמורה. דהיינו, העברת ג'וינט בין איש לרעהו במפגש חברי או בכל דרך שהיא, מהווה עבירה חמורה מסוג סחר בסמים וזאת אף אם הסם הועבר ללא כל תשלום.


נתקלתי רבות במקרים בהם כאשר הגיעו שוטרים החשוד זרק לשיחים או בצד הדרך חפיסת סם וזאת כמובן בכדי שהסם לא יתגלה ברשותו. לדעתי מדובר בטעות חמורה. בכדי לבצע חיפוש על גופו של אדם נדרש לקום "חשד סביר", ברגע שנזרקת חפיסת סמים קם החשד הסביר הדרוש וגרוע מכך לרוב השוטרים מוצאים את חפיסת הסמים כאשר יש עליה טביעות אצבע, עובדה אשר תשמש ראיה כשלעצמה כנגד החשוד עת יהפוך לנאשם בבית המשפט.


אז מה בכל זאת כדאי לעשות? ראשית, התנהגו בצורה טבעית ואל תעשו פעולות ותנועות חדות ומוגזמות אשר בסופו של דבר יקימו כנגדכם "חשד סביר" לחיפוש. שנית, במידה והשוטר מבקש את רשותך לביצוע חיפוש על פני הגוף או ברכב, בהחלט זכותך לסרב לחיפוש והדבר לא ישמש כעילה לביצוע חיפוש כנגדך.


חקירת המשטרה


חקירת המשטרה הינה השלב בו הרשות החוקרת בונה את תיק הראיות כנגד החשוד, מדובר בשלב קריטי בו כל מילה הינה הרת גורל. לצורך המחשה, כאשר אנו נשאלים אם העברנו בין החבר'ה צינגלה ואנו נענה לכך בחיוב התוצאה הינה הודיה בעבירה חמורה של סחר בסמים, בעוד מענה שלילי לשאלה תוביל לאישום בגין החזקה ושימוש לצריכה עצמית בלבד. לפיכך, ייעוץ בטרם חקירה של עורך דין פלילי הבקיא ברזי המשפט הפלילי ועבירות סמים הינה צעד אשר יש בו להשפיע פלאות על המשך התיק המשפטי כנגד החשוד וכן על תוצאותיו.

 

הליך מעצר


עבירות סמים שלא מסוג החזקה ושימוש לצריכה עצמית מקימים עילת מסוכנות סטטוטורית, דהיינו, חוק המעצרים קובע כי עצם האישום בעבירות שלא מסוג החזקה ושימוש לצריכה עצמית על פי פקודת הסמים המסוכנים מקימה עילת מסוכנות שתוצאתה הינה השארת הנאשם במעצר או לחלופין אם יימצא מתאים לכך, בתנאים מגבילים.


במצב בו נאשם ירצה לסתור את החזקה כי הוא "מסוכן" נטל ההוכחה מוטל על כתפיו. עובדה זו כשלעצמה יכולה להוביל למצב פוגעני וקשה בחירות הנאשם, פגיעה שלעיתים עולה אף על העונש אותו יקבל הנאשם אם יורשע בסוף ההליך המשפטי בעניינו.

 

עבירות סמים "קלות" יכולות להסתבך להליך קשה ופוגעני בו מונפת חרב מעל שמו הטוב ולעיתים אף על חירותו של אדם.

 

התנהגות החשוד והגרסה אשר יספק בחקירת המשטרה מהווה יסוד מרכזי וחשוב בעניין הצלחת ההליך המשפטי באם יפתח כזה כנגד החשוד עת יהפוך לנאשם בפני בית המשפט.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
כנגד הגבר הוגש כתב אישום בטענה שאיים על אשתו לשעבר בזמן שהיו בהליכי גירושין, כאשר במהלך ויכוח אמר לה שיקבור אותה ושידאג שיזרקו אותה מהעבודה. מדוע בית המשפט החליט לזכות אותו מעבירת האיומים?
מאת: LawGuide | 15/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות