שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי עבירות נוער והיחס של החוק לזכויות הנערים

עבירות נוער והיחס של החוק לזכויות הנערים

 
מאת: עורכת דין ומגשרת מגי בן ארצי    | פורסם ב: 07/09/2014 | צפיות: 2211
רוצה שנחזור אליך?
אל עורכת דין ומגשרת מגי בן ארצי
מאמרים נוספים
מאת עורכת דין ומגשרת מגי בן ארצי
 

כיצד בית המשפט מתייחס לנוער עברייני, והאם ישנו הבדל מהותי בהליך השפיטה בין נאשם שהנו קטין לבין נאשם מבוגר?


קראו עוד בתחום

לחוק הנוער ייחודיות משלו, להבדיל מחוקים אחרים, לאור העובדה כי הינו מתחשב בגורמים שונים שהם ייחודים לקטינים כאשר למעשה הוא מושתת על עקרונות יסוד שהוטמעו בחקיקה, שישראל שאבה לתוכה כבר מפקודת "העבריינים הצעירים" שהוצעה עוד מימי המחוקק המנדטורי.


בנוסף, גם האמנה לזכויות הילד אשר נחתמה ואושררה באוגוסט 1991 החילו אותה לתוך הדין הישראלי, כאשר גם בתיקון לחוק הנוער הרבה מהעקרונות של האמנה לזכויות הילד של האו"ם נכנסו לתוך החוק באופן רשמי.


גיל האחריות הפלילית של קטין הינו 12, הכוונה שניתן להכיל את האחריות הפלילית על קטין החל מגיל 12, ולכך יש משמעות נרחבת מבחינת החוק הפלילי ומבחינתנו כציבור. אין לנו כהורים להקל ראש בכך, לאור העובדה כי החוק אינו רואה עין בעין כפי שאנו כהורים רואים את האפשרות להטיל על קטין את האשמה בגין מעשיו שלא כדין.


הקטין עדיין נדרש לידיעת החוק


יתרה מכך, החוק דורש מהקטין את ידיעת החוק ואת השלכות מעשיו במידה ויחצה גבולות (כפי שהחוק מגדיר). לרובנו, ובצדק, נדמה כי גיל 12 עדיין צעיר בכדי שיהיה ניתן להענישו, לכן המחוקק הקדיש זמן ומחשבה מעמיקה יחד עם מודעות ורגישות לנושא, ובמהלך השנים עשה שינויים ותוספות בחוק לטובת הקטין וזכויותיו על מנת להקל עליו ועל משפחתו.


כמו כן, הוראות החוק אשר מתייחסות לעבירות שנעשות בידי קטינים הינן ספציפיות ומופרדות משאר ההוראות מלבד עבירות העונשין שהן אחידות לכולם, וזאת לאור הרגישות הקיימת עם קבוצת גיל זו כאשר תכליתה ומטרתה הינה הרצון של המחוקק בשיקום הקטין ולמנוע ממנו מלחזור על מעשיו בעתיד. כראייה לכך, לרוב קטינים בתום ההליך הפלילי (תלוי בעבירה אשר ביצע), אינם מורשעים אלא ביהמ"ש מחליט האם ביצע את העבירה או אם לאו.


בנוסף, בית המשפט אשר ממונה ומומחה בשפיטת קטינים ובני הנוער בכלל הינו "בית המשפט לנוער", וזאת על מנת לבצע הפרדה מוחלטת מבגירים ולעשות "חיץ" מובהק בינם לבין עבריינים בגירים, כאשר בית המשפט מקפיד בצורה הדוקה על כללים אלה. יתרה מזאת, לאור רגישות העניין, כלל השופטים עוברים הכשרת שפיטה מיוחדת לנוער ולא רק אלה של נוער מאחר ובמעצר הימים נתונה האפשרות לדון את הקטין בבית המשפט השלום "הרגיל", כאשר גם בשירות בתי הסוהר הוראות ספציפיות לנושא מעצר הקטינים תוך מתן דגש וקפידה בהפרדה מוחלטת בין העציר הקטין לבין הבגיר.


עד איזה גיל הנאשם נחשב לנער בפני החוק?


הגיל המקסימלי שיהיה ניתן לשפוט קטינים בבית המשפט לנוער יהיה עד גיל 19 מאחר והחוק מתייחס לגילו של הקטין בעת ביצוע העבירה ולא גילו בעת שנידון בפני בית המשפט.


לאור המתואר לעיל, בעיון בסעיפי החוק המייחסים לעבירות המתבצעות על ידי קטינים ובני נוער ניתן להתרשם כי המחוקק ראה את הצורך בהגנת הקטין, כאשר העניין בא לידי ביטוי כבר בתחילת ההליך הפלילי המתנהל נגדו בבית המשפט לנוער, לנוכח העובדה כי שמו של הקטין נשאר חסוי ואינו ניתן לחשפו, מהצורך לשמור על פרטיותו ולא לפגוע בו ובעתידו ככל האפשר. זאת לעומת בגירים אשר שמם נחשף למעט מקרים שבהם ישנו צו איסור פרסום וזאת גם למספר ימים ספציפיים.


הבדל נוסף בין זכויות הקטין לבין הבגיר, מתבטא בהוראות חוק ספציפיות ושונות מאלה של בגירים. בעיון בחוק ניתן להבחין כי החוק מקל יותר על הקטין ובית המשפט מפקח בצורה יותר מבוקרת וצמודה אחר הקטין.


זמני המעצר אף הם קצרים יותר מאלה של הבגיר, שירות המבחן נכנס לתמונה מהרגע הראשון כאשר די בתחילת ההליך בית המשפט בא בהמלצה כי קצין מבחן ילווה את הקטין ויבחן את דרכו ובהפנמת העבירה אשר ביצע. לקצין המבחן חשיבות די מכרעת בשיקול דעת בית המשפט, ולמעשה ההליך הינו שיקומי יותר ועונשי פחות (אך כן מכיל מגבלות ואף עונשים וזאת מתוך הצורך להרתיע).


אם כן, ניתן להתרשם כי המחוקק אכן הפעיל שיקול דעת מעמיק לעניין עבירות המתבצעות על ידי קטינים ובני נוער, כאשר הנני יוצאת מנקודת הנחה כי התחשב מעצם גילם הצעיר וחוסר ההבנה במעשיהם שאינה תלויה בהם, ולאור הבנתו כי אחוז מסוים מהעבירות שמתבצעות על ידי קטינים נעשות כתוצאה ממגבלות ההתפתחות הפיזיולוגית הטבעית של האדם. כמו כן, לאור הרגישות כי עתידם עוד לפניהם ומתוך כוונה לתת להם הזדמנות נוספת לחזור לתלם החיים ולא לחזור לסורם.


לפיכך, תכלית החוק הנוגע בנושא קטינים ובני נוער בכלל הינה הרצון בהגנתם ככל האפשר תוך שמירה על זכויותיהם, כאשר המחוקק ראה חשיבות נעלה בשיקומם העתידי לאור חשיבות העניין, לא להוות מכשול בגיוסם לצה"ל ולא להקשות על עתידם בכלל.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות