שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מסחרי, חברות ועסקים חוק חוזה סוכנות: על זכויותיו של סוכן מסחרי

חוק חוזה סוכנות: על זכויותיו של סוכן מסחרי

 
מאת: גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר    053-9428571| פורסם ב: 06/08/2014 | צפיות: 5665
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 2)

  • איזור: אזור השפלה והסביבה
  • כתובת: תל אביב: החשמונאים 100. רחובות: רחוב מדע 8
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428571
רוצה שנחזור אליך?
אל גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורר
 

לסוכן המסחרי ישנו תפקיד חשוב וקריטי בבנית מאגר לקוחות לחברה. הוא זה אשר מתווך בין הספק ללקוח, ומכאן מגדיל את רווחי הספק. אך מהן זכויותיו עם סיום ההתקשרות בין השניים?


קראו עוד בתחום

לאחר שנים ארוכות בהן מערכת היחסים בין סוכן לספק לא הייתה מוסדרת, מלבד חוק החוזים (החל באופן כללי על יחסי ספק-סוכן), נכנס לתוקפו "חוק חוזה סוכנות" אשר הביא עימו שינויים מרחקי לכת בהגנה על הסוכן המסחרי.


מיהו הסוכן המסחרי?


הסוכן המסחרי הוא למעשה המתווך בין הספק לבין הלקוחות. תפקידו של הסוכן המסחרי הוא באיתור לקוחות חדשים שיתקשרו בסופו של יום בחוזה עם הספק. יוצא אפוא, כי לא פעם הסוכן המסחרי יהא אחראי, באופן כזה או אחר, לגידול בהכנסותיו של הספק.


בלא מעט מהמקרים, לאחר שהסוכן גייס לקוחות רבים לחברה והביא לגידול ברווחיותה, מגיע הסכם הסוכנות לסיומו כאשר הסוכן אינו מקבל תגמול או פיצוי מהספק.


כך למשל במקרה של שמעון, סוכן מכירות, אשר התקשר בהסכם סוכנות עם חברה. במסגרת ההסכם נקבע, כי הוא יגייס לקוחות חדשים לחברה ובהתאם לכך יקבל עמלות מההכנסות שהביאו הלקוחות לחברה.


לאחר תקופה בת 5 שנים, בה גייס שמעון לקוחות רבים והביא לגידול משמעותי ברווחיותה, בא לסיומו ההסכם בינו לבין החברה. אולם, למורת רוחו, החברה סירבה לשלם פיצוי או לתגמלו בעבור כל אותם לקוחות אשר ממשיכים בהתקשרות עם החברה ומהווים חלק ניכר מהכנסותיה.


בנסיבות אלו, מהן האפשרויות העומדות בפניו? האם על החברה לשלם לשמעון תגמולים או עמלות?


פיצוי בשל סיום חוזה סוכנות


חוק חוזה סוכנות קובע, כי עם סיום תקופת ההתקשרות בין הסוכן המסחרי לבין הספק, זכאי הסוכן המסחרי לפיצוי כספי מהספק בהתקיים התנאים הבאים:


ראשית, על חוזה הסוכנות להיות בתוקף של שנה לפחות. דהיינו, סוכן מסחרי לא יהא זכאי לפיצוי כספי אם ההסכם הובא לסיומו לאחר תקופה שאינה עולה על שנה.


יחד עם זאת, בנסיבות בהן הספק ביטל את ההסכם עם הסוכן המסחרי בסמוך לתקופה בת שנה, וכאשר הסוכן הביא לקוחות חדשים לחברה ולגידול ברווחיותה, לא מן הנמנע כי הספק יחויב לשלם פיצוי לסוכן.


שנית, על הסוכן המסחרי במהלך תקופת הסכם הסוכנות להיות הגורם היעיל להתקשרויות עם הלקוחות החדשים או לגידול בהיקף העסקים.
שלישית, על ההתקשרות או הגידול בהיקף העסקים עם הלקוחות החדשים להימשך גם לאחר תום תקופת חוזה הסוכנות, ובלבד שאותם לקוחות חדשים ממשיכים להניב פירות לספק.


כאן המקום לציין, כי במקרה בו חוזה הסוכנות בוטל כדין על-ידי הספק, בשל הפרתו מצד סוכן הסוכן המסחרי, לא יהא זכאי הסוכן המסחרי לפיצוי .


סכום הפיצוי


במקרה בו בית המשפט קבע כי הספק חייב בפיצוי כלפי הסוכן המסחרי, יחושב הפיצוי לפי הרווח החודשי הממוצע בעד כל שנה שבה היה חוזה הסוכנות בתוקף, וזאת עד לתקרה של 12 חודשים.


הכלל הוא כי הרווח החודשי הממוצע של הסוכן המסחרי יחושב לפי הרווח החודשי שצמח בשלוש שנים שקדמו לסיום חוזה הסוכנות. אם הסוכן היה קשור בהסכם עם הספק בתקופה שקצרה יותר משלוש שנים, למשל שנתיים, יחושב הרווח החודשי הממוצע שלו לפי השנתיים האחרונות שקדמו לסיום חוזה הסוכנות.


יודגש בזאת, כי הרווח החודשי שצמח לספק בעקבות עבודת הסוכן, יכול לקרות באחד משני מצבים. מצב ראשון: הרווח שצמח לספק מהסוכן המסחרי נובע מגידול בהיקף עסקיו של הספק עם לקוחות קיימים (אותם הביא הסוכן המסחרי). מצב שני: הרווח שצמח לספק מהסוכן מקורו בלקוחות חדשים, כאשר הסוכן הינו זה אשר היווה את החלק היעיל ביצרת ההתקשרות עימם.


יש לציין, כי קביעת הפיצוי נתונה לשיקול דעתו של בית המשפט, כך שהוא רשאי להפחית את סכום הפיצוי או לקבוע כי לא יינתן פיצוי, אם מצא כי בנסיבות העניין צודק ונכון לעשות כן.


בנסיבות המקרה הספציפי שהובא לפנינו, שמעון יהא זכאי לפיצוי כספי מהחברה השווה לממוצע השכר בשלוש שנים האחרונות בהם עבד בחברה, ועד למכפלה של 12 חודשים (לפי משך התקופה שהניבה רווח לחברה).

 

יש לך שאלה?

פורום דיני חוזים / הסכמים


כפי שניתן לראות, חוק חוזה סוכנות מחזק באופן משמעותי את מעמדו של הסוכן המסחרי ומעגן את זכויותיו אל מול הספק. אולם אין די בכך, על הסוכן המסחרי לוודא כי חוזה הסוכנות יחיל את כל הזכויות המגיעות לו, ובניהם כאמור גם את סוגית הפיצוי.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא מסחרי, חברות ועסקים
חדשות ופסקי דין בנושא מסחרי, חברות ועסקים
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
תום יעקב, משרד עורכי דין וגישורתום יעקב, משרד עורכי דין וגישוראזור המרכז053-6112891עוסק בהוצאת תו נכה, רישוי עסקים, הוצאה לפועל, תאונות דרכים ודיני עבודה.
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר