שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני תעבורה ורכב סירבתם לבדיקת ינשוף? האם מותר לכם להתחרט?

סירבתם לבדיקת ינשוף? האם מותר לכם להתחרט?

 
מאת: עו"ד נעם קונפינו    053-9428561| פורסם ב: 29/07/2014 | צפיות: 3428
  • איזור: אזור השפלה והסביבה
  • כתובת: שדרות ירושלים 2
  • עיר: לוד
  • טלפון: 053-9428561
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד נעם קונפינו
 

סירוב לבדיקת ינשוף, לאחר שנתפסתם נוהגים בשכרות, עלולה לעלות לכם ביוקר. אולם, מה קורה אם דקות ספורות לאחר סירובכם אתם מתחרטים? האם השוטר חייב לבצע את הבדיקה?


קראו עוד בתחום

לא אחת אנו פוגשים במשרדנו נאשמים אשר הוגש נגדם כתב אישום בנהיגה בשכרות זאת מחמת סירוב לבצע את בדיקת "הינשוף". נהג אשר נתבקש על ידי שוטר לבצע את בדיקת "הינשוף", ולא נעתר לדרישה יואשם בעבירת הסירוב.

 

אך מה דינם של נהגים אשר אינם מסכימים להיבדק עת שנתבקשו באופן מיידי, אולם כעבור מספר דקות חזרו בהם וכן מעוניינים לבצע את הבדיקה?

 

לחזרה מסירוב סיבות רבות ומגוונות, בין היתר על מנת למשוך זמן מתוך מחשבה כי ככל שיחלוף הזמן כך תרד כמות האלכוהול, אך נדמה כי הסיבה הנפוצה ביותר הינה לחץ רב בו שרוי הנהג שחווה מפגש מסוג זה בפעם הראשונה בחייו ואינו יודע כיצד לנקוט.

 

באירועים רבים פניית הנהג לשוטר בבקשה לחזור בו מסירובו הראשוני, ולאפשר לו לבצע את הבדיקה, נתקלת בהתנגדות מצד השוטרים, וכפועל יוצא מוגש כתב אישום.

 

הפסיקה דנה לא אחת בסוגיה זו ונדרשה להכריע האם מדובר בסירוב כמפורש בחוק, או שמא יראו את הנאשם כמי שהסכים לבצע את הבדיקה לאור התפכחותו ובקשתו, גם אם המאוחרת, לבצע את הבדיקה כך שלמעשה ריפא את הפגם. מכאן כי חוסר היענות השוטר לאפשר לנהג לחזור מסירובו יש בה כדי להכשילו.

 

לפי הפסיקה יש לאפשר לנהגים לחזור מסירובם הראשוני

 

מעיון בפסיקה עולה, כי מוסכם למעשה, הן על התביעה והן על בתי המשפט, כי יש לאפשר לנהגים לחזור מסירובם ולאפשר להם לבצע את הבדיקה, וזאת כל עוד לא חלפו מעל ל-15 דקות מאז סירובם הראשוני, כאשר ישנם אף מקרים בהם ניתן לאפשר להם גם בחלוף 30 דקות מרגע הסירוב הראשוני. גם במקרים בהם השוטר החל למלא את הטפסים, היה עליו לאפשר לנהג לחזור מסירובו ולאפשר לו לבצע את הבדיקה.

 

נהגים רבים מואשמים בעבירת הסירוב אף שאינם מבטאים באופן מפורש בפני השוטר את חוסר רצונם לשתף פעולה ולהיבדק, אלא בהתנהגותם הינם נחשבים למסרבים.

 

במקרים אלו, על עורך הדין מוטלת האחריות לבדוק האם התנהגותם של הנהגים עולה כדי סירוב או שמא השוטר או מפעיל הינשוף בחוסר מקצועיותו, הינו הגורם לאי קבלת תוצאה בבדיקת הנשיפה.

 

כך למשל, בדיקות שנכשלו עקב בעיות טכניות במכשיר למרות שהנבדק נשף כמות אוויר שחוצה את הרף המינימלי; סיבה נוספת הינה סיבה רפואית אמיתית ומוכחת לאי יכולתו של הנבדק לנשוף כנדרש וזאת בהמצאת תעודה רפואית במהלך המשפט שתוכיח את הבעיה הרפואית.

לפיכך, אם הועמדת לדין בגין נהיגה בשכרות בשל סירוב לבצע בדיקה, אל תרים ידיים ופנה למשרד עו"ד המתמחה בתחום התעבורה, על מנת לבחון את התנהלות השוטר במהלך האירוע לשם השגת זיכוי בתיק.

 

מאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי ואינו מהווה תחליף להתייעצות עם עורך דין.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני תעבורה ורכב
חדשות ופסקי דין בנושא דיני תעבורה ורכב
בית המשפט לתעבורה הרשיע נהג אופנוע בנסיעה במהירות שאינה תואמת את תנאי הדרך, מה שגרם לכך שאיבד שליטה בסיבוב, סטה מהנתיב, התנגש במעקה הבטיחות ונזרק מהאופנוע. מהם העונשים שהוטלו עליו?
מאת: LawGuide | 15/05/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
משרד עו"ד יצחק קארומשרד עו"ד יצחק קארואזור הדרום053-9428453עוסק בדיני המשפחה ומעמד אישי ובדיני תעבורה. שלוחות בתל אביב ובאר שבע
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות