שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה באילו מקרים ניתן לשנות את גובה המזונות?

באילו מקרים ניתן לשנות את גובה המזונות?

 
מאת: עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל    053-9428977| פורסם ב: 24/04/2014 | צפיות: 1664
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: ז`בוטינסקי 87
  • עיר: פתח תקווה
  • טלפון: 053-9428977
רוצה שנחזור אליך?
אל עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל

מהם המקרים בהם ניתן בכל זאת לשנות את גובה דמי המזונות אשר נפסקו על ידי בית המשפט?


קראו עוד בתחום

בדרך כלל, פסק דין למזונות הינו סופי ואינו ניתן לשינוי, אולם, במידה ובית משפט יווכח לדעת כי חל שינוי נסיבות מהותי המצדיק שינוי בגובה המזונות שנפסקו, הוא יעשה זאת. ושוב, חשוב להבין שבית משפט לא ישנה בקלות את גובה המזונות שנפסקו.

 

לא כל שינוי בנסיבות נחשב למהותי אלא רק שינוי כזה אשר לא היה צפוי בעת מתן פסק הדין ייחשב לכזה. כך למשל שינוי בגובה המדד או שינוי בגיל הקטינים, לא ייחשב לשינוי נסיבות המצדיק שינוי בגובה המזונות מכיוון ששינויים אלו היו צפויים בעת מתן פסק הדין.

 

אם כן, מהם השינויים אשר יכולים להחשב כשינויי נסיבות מהותיים לצורך שינוי בגובה המזונות?


שינויים היכולים להצדיק הפחתה בגובה המזונות:

 

• שינוי לרעה במצב הכלכלי, לרבות חובות (לא חוב מזונות), פיטורין או ירידה בהכנסות.

• שינוי לרעה במצב הבריאותי אשר יש בו כדי להשפיע על כושר ההשתכרות. כך למשל, רו"ח שנפגע, חלילה, ברגליו, לא תהיה בכך השפעה על כושר ההשתכרות, שכן רגליו אינן משמשות אותו לצורך עבודתו. אולם ספורטאי או סבל הנפגעים ברגליהם, יש בכך וודאי על מנת להשפיע על כושר ההשתכרות שלהם, שכן זהו כלי עבודתם העיקרי.

• הולדת ילדים נוספים מנישואים שניים.

• במצב בו אם מונעת קיום הסדרי ראיה בין הקטין לאב או במצב בו קטין מסרב להפגש עם האב ייתכן ובית המשפט יבטל, יפחית או יקפיא את דמי המזונות עד לחידוש הקשר. כך למשל נפסק לאחרונה, על ידי כבוד השופטת קראוס, מבית המשפט לענייני משפחה בפתח תקווה, כי דמי המזונות של קטינות יוקפאו עד אשר יחודש הקשר בינן לבין אביהן. מובן שבית המשפט יבחון האם קיימת הסתה מצד האם אשר גרמה לניכור ההורי או שהסרבנות היא מצד הקטין עצמו.

• שינוי במשמורת ו/או בזמני השהות של הקטין אצל האב. אם במועד פסק הדין המשמורת על הקטין היתה נתונה לאם ונקבעו זמני שהות מסויימים אצל האב אולם במהלך השנים עובדה זו שונתה באמצעות פסק דין או התנהגות בפועל, כך שכיום הקטין שוהה אצל האב לפחות מחצית מהזמן, הרי שהדבר יכול להוות עילה להפחתת גובה המזונות.

 

באילו מקרים תהא הגדלה בגובה המזונות?

 

גובה המזונות אף יכול לגדול בהתאם לשינויים שונים היכולים להצדיק הגדלה שכזאת, במקרים הבאים:


• עלייה בצרכי הקטין אשר לא היתה צפויה במועד פסק הדין, כמו למשל מחלה, חלילה, שמצריכה הוצאות שלא היו צפויות או ילד שהתגלה כילד מחונן ויש להשקיע בו בצרכים שלא היו צפויים מלכתחילה.

• אי קיום של זמני השהות שנקבעו בין האב והקטין, על ידי האב. שכן, גובה המזונות נקבע גם בהסתמך על זמני השהות של הקטין אצל כל אחד מההורים ובזמן שהסדרים אלו אינם מקויימים, הרי שהנטל הכלכלי על הצד האחר- גדל ויש בכך כדי להביא להגדלה בגובה המזונות.

• שינוי לרעה במצב הכלכלי של האם כגון עקב פיטורין או ירידה דרסטית בהכנסות.


ישנם כמובן שינויים נוספים הנלקחים בחשבון בעת החלטת בית המשפט, אשר לא פורטו לעיל. כמו כן, חשוב להבין כי גם אם מתקיים אחד או יותר מהשינויים המוזכרים לעיל, בית המשפט לא ישנה באופן אוטומטי את גובה המזונות אלא יבחן כל מקרה ומקרה לגופו. ורק אם בית המשפט ישתכנע כי חלו שנויי נסיבות מהותיים שכאלה, שלא היו צפויים והמצדיקים שינוי בגובה המזונות, הוא יעשה זאת.

 

טרם הגשת תביעה לשינוי גובה המזונות, חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין המתמחה בתחום ולפרט כמה שיותר שינויים שארעו מאז פסק הדין.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל עורכי דין ונוטריונים איריס גרבר ומוטי גרטל
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
עו"ד טלי כהן דנינועו"ד טלי כהן דנינואזור המרכז053-9370259ייצוג לגירושין של נשים נפגעות אלימות במשפחה בביה"ד הרבני ובה"מ למשפחה.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה