שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית כ-2 מיליון שקל להורי תינוק שנפטר בשל רשלנות רופא

כ-2 מיליון שקל להורי תינוק שנפטר בשל רשלנות רופא

 
מאת: עו"ד דותן לינדנברג    053-9428574| פורסם ב: 10/03/2014 | צפיות: 4635
5.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

  • איזור: אזור הדרום
  • כתובת: עצמאות 85 מרכז פרימק
  • עיר: אשדוד
  • טלפון: 053-9428574
רוצה שנחזור אליך?
אל עו"ד דותן לינדנברג

התינוק נפטר לאחר שיתוק מוחין עקב רשלנות בלידה, ביה"ח יפצה את הוריו ב 2.1 מיליון שקלים


קראו עוד בתחום

הוריו של תינוק שנפטר בגיל 3 לאחר שלקה בשיתוק מוחין קשה בעקבות רשלנות בתהליך הלידה הגישו תביעה בבית משפט השלום בתל אביב נגד ביה"ח לניאדו בנתניה בשמם ובשם עיזבונו של הקטין. ביהמ"ש פסק כי ביה"ח יפצה את ההורים בסכום של 2.1 מיליון שקלים.


מדובר במקרה מצער אשר החל כאשר אמו של התינוק הובהלה לביה"ח לניאדו בשבוע ה- 39 להריונה, היא הגיעה לחדר הלידה לאחר ירידת מים עם צירים לא סדירים, בבדיקות נמצא כי העובר נמצא במצג ראש עם פתיחה של 1 ס"מ ומחיקה של 70% צוואר אחורי, מי שפיר צלולים ובדיקת המוניטור שבוצעה הייתה תקינה.


לאחר כשעתיים מקבלתה לחדר הלידה נרשמה האטה בדופק העובר, ההאטה השתנתה לאחר שהיולדת שינתה את תנוחת השכיבה. כעבור שלוש שעות הצירים החלו להתחזק וניתנה הוראה למתן פיטוצין המשמש לזירוז תהליך הלידה. בהמשך, במהלך הזריקה האפידורלית שקיבלה היולדת, נצפתה שוב האטה בדופק התינוק למשך פחות מ 10 דק', במהלך כל תהליך הלידה נרשמו שוב ושוב האטות משתנות בדופק העובר במקביל להתקדמות תהליך הלידה.


כאשר היולדת הגיעה למצב של פתיחה גמורה, כאשר ראש העובר הגיע לתחנת 0, נרשמו האטות משתנות עמוקות, הנתונים במוניטור הצביעו על החרפת המצב, אולם למרות זאת הרופא המיילד שהיה מודע להאטות החליט להמשיך בלידה רגילה.

 

לידה מכשירנית עקב מצוקת העובר 


לאחר שחלפה למעלה משעה מתחילת הלידה, במהלכה החליט הרופא המיילד שלא להתערב, הוחלט לבסוף לסיים את הלידה בלידה מכשירנית, בחילוץ באמצעות מלקחיים, עקב האטות עמוקות ומשתנות של דופק העובר.


העובר נולד כאשר חבל הטבור היה כרוך סביב צווארו פעמיים ועל צווארו עדות לסימני חנק מחבל הטבור.


בחוות דעתו של מומחה בגניקולוגיה ומיילדות, אשר הוגשה מטעמו של התובע נקבע בין היתר, כי בפרק הזמן שחלף במהלך השעה שמתחילת הלידה, ולאור ההחמרה שחלה בהאטות בדופק העובר היה צריך להתחיל ולהתכונן לסיום ההיריון ולהעביר את היולדת לחדר לידה. לגישתו של המומחה כאשר היולדת כבר נמצאת בפתיחה גמורה, תהליך הלידה היה צריך להסתיים תוך כמחצית השעה.

 

עוד ציין המומחה בחוות דעתו כי הוא סבור שההחלטה ליילד באמצעות וואקום התקבלה מאוחר מידי ובסטייה משיקול דעת של "הרופא הסביר" העובד יום-יום בחדר הלידה.


בחוות דעת נגדית של מומחה מטעם הנתבעת נקבע כי שיקול דעתו של הרופא המיילד להמשיך בלידה נרתיקית היה סביר לאור הנתונים שהוצגו בפניו.

 

הצוות הרפואי פעל ברשלנות 


לאור קביעת ביהמ"ש כי התנהלות הצוות הרפואי במהלך לידת התינוק הייתה רשלנית, הוא פנה לשאלת הקשר הסיבתי שבין ההתרשלות לנזק. המומחים היו חלוקים בדעותיהם לגבי שאלת הגורם להיווצרות שיתוק המוחין, המומחה מטעם התובעים ייחס את הנזק לתשניק סב לידתי, ואילו המומחה מטעם הנתבעים הציע סיבות אחרות ובהן נזק מוחי שהתרחש במהלך ההיריון כתוצאה מזיהום תוך רחמי.

 

ביהמ"ש קבע כי במאזן ההסתברויות הוכח קיומו של קשר סיבתי בין נסיבות לידת התובע לבין הנזק שנגרם לו.


ביחס לתביעת ההורים כי ביהמ"ש יפסוק לטובתם פיצויי בגין כאבם וסבלם, להבדיל מכאב וסבל של העיזבון, צויין כי במסגרת פסק דין בעניין דומה הוכרה קיומה של עילת תביעה עצמאית של הורי ניזוק לפסיקת פיצוי בגין כאבם וסבלם, בהיותם מטפליו של בעל מום קשה, כאשר ראש נזק זה יכול להיכלל במסגרת עילתם העצמאית בשל "הולדה בעוולה" בלבד. במקרה דנן, נקבע כי התובע הוא הניזוק הישיר, והוריו הם מיטיביו (ניזוקים משניים) ועל כן אינם זכאים במסגרת התביעה לפיצוי בראש נזק זה.


ביהמ"ש בפסק דינו חייב את ביה"ח לניאדו לפצות את התובעים בגין נזקיהם בסך של 2,145,000 שקלים.


יש לך שאלה? 

פורום רשלנות רפואית בלידה


בקשתו של ביה"ח לניאדו לעיכוב ביצוע חלקי של פסק הדין אשר הוגשה לביהמ"ש המחוזי לת"א נדחתה. על פסק הדין הוגש ערעור לביהמ"ש המחוזי בת"א, טרם התקבלה החלטה בעניין.


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
במהלך ניתוח בהרדמה כללית שעבר גבר בשנות ה-30, התגלו ממצאים שלא היו ידועים לרופאים לפני ההליך, והוחלט לבצע פרוצדורה בסחוס הברך ללא ידיעתו או קבלת הסכמתו מראש. הוא יקבל פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה
מאת: LawGuide | 17/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.