שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי מהן ההשלכות של השתמטות משירות בצה"ל?

מהן ההשלכות של השתמטות משירות בצה"ל?

 
מאת: עו"ד אורנה ויזלברג- שמיר| פורסם ב: 03/03/2014 | צפיות: 18130
3.3 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 32)

רוצה שנחזור אליך?
 

לפי חוק שירות הביטחון, כל אזרח או תושב צריך להתגייס לצבא בגיל 18. אך מה קורה אם בוחרים שלא להתגייס? מהן ההשלכות?


קראו עוד בתחום

עפ"י חוק שירות בטחון כל אזרח או תושב ישראל מגיל 18 ועד הגיל הקבוע בחוק (ישנם גילאים שונים לגברים ולנשים וכן לאוכלוסיות מיוחדות, כגון רופאים ורופאי שיניים), שלא קיבל פטור משירות בטחון, חייב להתייצב לשירות בהתאם לצו האישי שקיבל, ואם לא קיבל צו אישי – בהתאם לצו פוקד כללי. אך מה קורה כאשר בוחרים שלא להתגייס? להלן מדריך קצר על ההשלכות של השתמטות מצה"ל. 


מתי צריך להתייצב לשירות?


מרבית האזרחים והתושבים עוברים הליכי בדיקה ומיון עוד טרם הגיוס (במסגרת מה שמכונה "צו ראשון" ומעבר לכך בהתאם לצורך) ולאחריהם מקבלים לביתם "צו גיוס". צו זה הוא צו אישי המורה מתי יש להתייצב לשירות.


מה זה צו פוקד כללי?


מי שמסיבה כלשהי לא קיבל צו גיוס אישי, חל עליו "צו שירות בטחון (התייצבות לרישום, לבדיקות ולשירות בטחון)" המכונה גם "צו פוקד כללי". המדובר בצווים שמוציא מעת לעת הפוקד, הקוראים לכל אזרח ותושב שנולד בין המועדים המפורטים באותו צו להתייצב לבדיקות ולשירות במועד ובמקום המפורטים בו. צו הפוקד הכללי מתפרסם ב"רשומות" והוא מחייב את כל מי שהוא חל עליו מבחינת הגילאים, ושלא קיבל צו אישי.


מה יקרה אם לא אתייצב?


מי שלא יתייצב במועד ובמקום אליו זומן ייחשב כמי ש"נעדר מן השירות שלא ברשות" ("משתמט" או "נפקד" או "עריק"). בסופו של דבר ההיעדרות משירות תגיע לקיצה, בין אם בהתייצבות מרצון ובין אם על דרך של מעצר (ע"י משטרה צבאית או משטרת ישראל, בפעילות יזומה שמטרתה לעצור את המשתמטים או באופן אקראי, למשל בעת ביקורת רישיונות נהיגה). העדר מן השירות שלא ברשות היא עבירה לפי חוק השיפוט הצבאי, בגינה נשפטים בדין משמעתי או בבתי דין צבאיים, בהתאם לנסיבות.


מה העונש הצפוי לי לא אתייצב לשירות?


חלק מן המשתמטים ימצאו עצמם נשפטים בדין משמעתי ע"י קצינים בצה"ל. במקרים כאלה העונש יכול להיות מחבוש (כלומר, כלא צבאי) בפועל ו/או על תנאי, ויכול להיות גם עונש קל (התראה, נזיפה). משפט כזה יירשם בנגררת התלונות של החייל וילווה אותו במהלך שירותו, ואולם אינו גורר רישום פלילי והשלכות מעבר למערכת הצבאית.


משתמטים אחרים עלולים למצוא עצמם נשפטים בבית דין צבאי, בפני שופט. במקרים כאלה העונש יכלול לרוב מאסר בפועל (שיכול להיות גם ממושך מאוד – לבית הדין סמכות לגזור מאסר של עד 3 שנים. אם מיוחסת עבירה של "עריקה" – עבירה חמורה יותר ומיוחסת לעיתים רחוקות – ניתן לגזור מאסר בפועל של עד 15 שנים) וכן מאסר על תנאי. משך המאסר בפועל משתנה ממקרה למקרה ותלוי בעיקר במשך תקופת ההיעדרות, בנסיבות האישיות, ובחזקת הראיות המשפטיות הקיימות. הרשעה בעבירה של העדר מן השירות שלא ברשות גוררת רישום פלילי, ולחומרת העונש המוטל ישנה השלכה על מועדי ההתיישנות והמחיקה של הרישום הפלילי. ישנם מקרים בהם ניתן להמיר את העבירה המיוחסת לעבירה קלה יותר, שלא גוררת רישום פלילי. לשם כך מומלץ להיוועץ בסנגור.


מה ההשלכות של העונש?


כאמור, הרשעה בעבירה של העדר מן השירות גוררת רישום פלילי, ולרישום כזה יש השלכות גם ב"חיי האזרחות" שלאחר סיום השירות הצבאי. כך למשל, קיומו של רישום פלילי אינו מאפשר קבלה של "תעודת יושר", אותה נוהגים לבקש במקומות עבודה ו/או במקצועות לימוד שונים, אינו מאפשרת קבלת ויזה למדינות מסוימות ועוד.


בנוסף, תקופת המאסר אותה ירצה החייל הינה תקופת "תב"ן" – תקופה בלתי נמנית, ולפיכך משך השהייה במאסר אינה מופחתת ממשך השירות בו חייב החייל אלא מתווספת אליה.


אז מה כדאי לי לעשות?


ראשית, אם קיבלת צו לביצוע בדיקות ו/או צו גיוס מומלץ להתייצב. באם הנך סבור כי אין ביכולתך לשרת מסיבה מוצדקת כלשהי (מצב רפואי ו/או נפשי, נסיבות משפחתיות יוצאות דופן, דת מצפון וכד') יש לפעול בדרכים המקובלות, ולהגיש את כל הבקשות המתאימות לגורמים המוסמכים. גם אם הבקשות לא נענו/נדחו מומלץ להתייצב במועד שנקבע לגיוס ולהמשיך בהליכים לקבלת פטור או הקלות תוך כדי השירות ובמסגרת הצבאית, באמצעות הגורמים הרלוונטיים – כגון מש"קיות ת"ש, ועדות בצבא ועוד.


אם לא התייצבת לשירות במועד שנקראת אליו, מומלץ להתייצב בהקדם בפני רשויות הצבא (רצוי לאחר קבלת ייעוץ משפטי פרטני). זכור – ככל שתמשיך להעדר מהשירות סביר כי העונש שייגזר עליך יהיה גבוה יותר, כיוון שהעונש נגזר במידה רבה ממשך תקופת ההיעדרות.
יש לקחת בחשבון שמיד עם ההתייצבות את/ה צפוי/ה להיעצר ע"י גורמי המשטרה הצבאית, לפחות עד להבאתך בפני שופט (עד 48 שעות ממועד המעצר). ועדיין, העובדה כי התייצבת בסופו של דבר ביוזמתך תיזקף באופן כלשהו לטובתך (לעומת מצב שבו נעצרת ע"י גורמי המשטרה הצבאית או משטרת ישראל בביתך או במקום אחר). לכן, מומלץ להתכונן מראש באמצעות קבלת ייעוץ משפטי ואיסוף מסמכים שיכול לסייע לך בהליכים המשפטיים.
 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
כנגד הגבר הוגש כתב אישום בטענה שאיים על אשתו לשעבר בזמן שהיו בהליכי גירושין, כאשר במהלך ויכוח אמר לה שיקבור אותה ושידאג שיזרקו אותה מהעבודה. מדוע בית המשפט החליט לזכות אותו מעבירת האיומים?
מאת: LawGuide | 15/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד אלעד רן עו"ד אלעד רן אזור המרכז053-6112814תובע בפרקליטות לשעבר, מייצג בתיקי צווארון לבן, מיסים ופשיעה כלכלית
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
אהרון מלכה, עו"דאהרון מלכה, עו"דאזור המרכז053-7325962תובע לשעבר בפרקליטות מחוז ת"א (פלילי) מייצג חשודים ונאשמים בכל הארץ 24/7,
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פלילי מדורג מוביל bdi (פלילי צווארון לבן)
שי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןשי, יוספזון ושות` - משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428482משפט פלילי, רישיון נשק. קצין בכיר בדימוס במשטרה, צווארון לבן ועבירות מין.
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה