שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג דיני עבודה זכויות עובדות משק הבית

זכויות עובדות משק הבית

 
מאת: דמרי - בן שחר משרד עו"ד    053-7298477| פורסם ב: 23/02/2014 | צפיות: 485
  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: הבנקים 3
  • עיר: חיפה שינו סניף נוסף בתל אביב וב"ש
  • טלפון: 053-7298477
רוצה שנחזור אליך?
אל דמרי - בן שחר משרד עו"ד
מאמרים נוספים
מאת דמרי - בן שחר משרד עו"ד

מה נשלם לעוזרת הבית שלנו?


קראו עוד בתחום

במצפון "נקי" – כמה ולמה אנחנו חייבים למנקות (עובדות משק הבית שלנו) או משק הבית.. חלק מהמשק!!

כמה פעמים שאלת את עצמך מה באמת מגיע לעוזרת הבית שלי?

ניקיונות פסח עוד באוויר והגיעה העת לחשוב מהן הזכויות המגיעות לעובדי/ות משק הבית או כמו שהן נקראות בפי כולנו "המנקות". אולי לא ידעתם (ואולי כן אבל בחרתם להתעלם) אבל לעובדות משק הבית ישנן זכויות ככל העובדים השכירים במשק.

בעיה? לא ממש. בכתבה נסקור מהן הזכויות ומהן החובות החלות על עובדות משק הבית ונעשה קצת סדר לפני הסדר!!!

בהתאם לחוק שכר המינימום בישראל, לכל עובד בישראל כולל עובדות משק הבית מגיע לכל הפחות שכר מינימום – נכון להיום 23.12 ₪ לכל שעת עבודה.

אז מה, יש לנו בכלל יחסי עובד מעביד ? כן! ככל שהחלטנו להכניס לביתנו עובדת משק בית, על מנת שזו תדאג לסדר ולניקיון בביתנו, הרי שמאותו הרגע בינכם ובין "המנקה" יש יחסי עובד מעביד. כלומר, אתם המעסיקים שלה.

ומה עם ביטוח לאומי?


כמו כל מעסיק בישראל, גם אנו חייבים בדיווח על עובדות משק הבית לביטוח לאומי ולשלם בעוברן דמי ביטוח לאומי. עניין זה מבטח אותנו לא פחות מאשר את העובדת! אנו שומרים על זכויותיהן במקרה של תאונה, דמי לידה, פנסיית שאירים, דמי אבטלה וקצבת זקנה.
גובה דמי הביטוח אלומי של עובדי משק הבית מהווים 7.25% מסך כל משכורתם, החוק מתיר לנו לנכות 2% משכר עובדת משק הבית ואת השאר היחסי (היינו 5.25%) אנחנו נשלם.


· למעסיקים עובד זר אשר עובד במשק בית, יש חובה לרכוש אף פוליסה פרטית לביטוח אשר נקראת "ביטוח בריאות לעובדים זרים".


העוזרת חולה – לשלם?

 

בהתאם לחוק ימי מחלה, התשנ"ח-1998 זכאית עובדת משק הבית לתשלום ימי מחלה, החל מהיום השני למחלתה. בעבור כל ימי המחלה הראשונים והשניים – 50% מערך יום עבודה, בכל שאר הימים 100% מהשכר ועד לתום ימי המחלה הצבורים. יש לצבור 1.25 ימי מחלה לכל חודש עבודה (כמובן אם מדובר במשרה מלאה).

ומה עם חופשה והבראה?


גם כאן יחולו החוקים המחייבים בגין צבירה ותשלום עבור ימי הבראה וימי חופשה.

חשוב לזכור – לרוב עובדות משק הבית נמצאות אצלנו בסה"כ כמה שעות בכל שבוע ועל כן, טרם נצבור להן ימי מחלה, ימי חופשה ואף ימי הבראה צריך לזכור כל אלו נצברים בהתאם להיקף המשרה! כלומר, נסכום סה"כ שעות עבודה בחודש נחלק ב189 שעות (שהן משרה מלאה במשק) והתוצאה היא סה"כ אחוזי המשרה של עובדת משק הבית.

וכן... צריך גם לשלם נסיעות בהתאם למרחק הנסיעה עד גובה התקרה בחוק שהוא נכון להיום 24.40 ₪ ליום עבודה.

ואחרון חביב - ביטוח פנסיה: 

כן גם כאן אנו חייבים בתשלום בהתאם לצו הרחבה (נוסח משולב) לפנסיה חובה לפי חוק הסכמים קיבוציים, התשי"ז-1957. החובה להפרשה לקרן פנסיה קמה לאחר 6 חודשי עבודה רצופים וזאת כמובן אם לעובדת משק הבית לא היתה קרן קודמת (במקרה של קרן קודמת ההפרשה היא לאחר 3 חודשים רטרואקטיבית). ההפרשה הכוללת ל"מנקות" היא בגובה של 12.5% ממשכורתן (1/3 העובדת , 2/3 המעסיק).
ומה בנוגע לפיטורים והודעה מוקדמת אתם שואלים?

גם כאן יחולו עלינו כל החובות של המעסיקים! יש לנהל שימוע טרם פיטורים ולהודיע לעובדת משק הבית, כי אתם מתכוונים לפטר אותה. יש לתת בידה הודעה מוקדמת בהתאם לתקופה שבה עבדה אצלכם (לדוגמא: לאחר שנת עבודה מלאה מגיעים לעובדת 12 ימי הודעה מוקדמת).

פיצויי פיטורים:

 

מחשבים בהתאם לשכר הממוצע של העובדת בשלושת החודשים האחרונים הקודמים לפיטורים. עובדי משק בית שעבדו פחות מ- 12 חודשים לא זכאים לפיצויי פיטורים.

אז בסיכומו של סדר הפסח עשינו סדר! עובדות משק הבית "המנקות" זכאיות לכל הזכויות של עובדים בישראל. תעשו לעצמכם מנהג, תרשמו את השעות שעבדו, תשלמו את הזכויות שלהן במועד ותקוו שתהיה לכם "מנקה" שתישאר. כמו שכבר כמעט כולנו יודעים, "מנקה" טובה קשה למצוא ולכן צריך לשמור עליהן!


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא דיני עבודה
חדשות ופסקי דין בנושא דיני עבודה
מוכרת שעבדה בפיצוציה במשך חמש שנים הוכיחה כי הופלתה בשכרה יחסית לעמיתיה הגברים, ואף לא קיבלה שכר עבור שעות נוספות כדין וזכויות נוספות המגיעות לה. היא תקבל פיצויים של כ-93 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 03/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


דניאל קליין, משרד עורכי דיןדניאל קליין, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9370267המשרד עוסק בתחום דיני עבודה כתחום עיקרי תוך מיצוי זכויות העובד
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון	דרור חייק, משרד עורכי דין ונוטריון אזור המרכז053-9428361וותק 15 שנים, סניפים במרכז ובצפון - עוסק בדרכון פורטוגלי, דיני עבודה ונזיקין.
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
כפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןכפיר דיין דובב ושות` עורכי דיןאזור המרכז053-8007609פעילותנו מתמקדת לדיני עבודה ותביעות ביטוח לרבות אובדן כושר עבודה וסיעוד.
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
שוובר - קלביר משרד עו"דשוובר - קלביר משרד עו"דאזור הצפון053-9386787המשרד עוסק בדיני משפחה וירושה, ייפוי כוח מתמשך, דיני עבודה ולשון הרע.