שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית רשלנות רפואית באבחון מאוחר של מחלת הסרטן

רשלנות רפואית באבחון מאוחר של מחלת הסרטן

 
מאת: ד"ר דוד שרים ושות`, עורך דין ורופא    053-9428497| פורסם ב: 29/08/2013 | צפיות: 793
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: תל אביב: החשמונאים 117. למשרד סניפים באשקלון, תל אביב וטבריה
  • עיר: אשקלון
  • טלפון: 053-9428497
רוצה שנחזור אליך?
אל ד"ר דוד שרים ושות`, עורך דין ורופא

מה מצופה מרופא המשפחה


קראו עוד בתחום

לאחרונה ניהלנו תיק משפטי של רשלנות רפואית שבו היו העובדות כדלקמן: גבר כבן 50, ספורטאי, עולה חדש שהתגורר בשנות ה- 90 באזור צ'רנוביל, החל להתלונן על חולשה קשה, ובהמשך על חוסר תאבון, בחילות, ועל ירידה במשקל של למעלה מ- 15 ק"ג. בהמשך הופיעו גם הזעות לילה, והתנפחות בלוטות לימפה. הוא פנה באותה שנה לרופא המשפחה 45 פעמים [כשבשנה שלפני פנה רק 5 פעמים] עם תלונות שונות. רופא המשפחה ניסה להתמודד עם הבעיה בצורה סימפטומטית - כלומר, שלח אותו כל פעם כדי לברר את התלונה איתה הגיע עם רופא אחר, כל פעם מתחום מקצועי שונה: פעם קרדיולוג, פעם רופא אף אוזן וגרון, ואפילו פסיכיאטר, וזאת במקום לנסות ולחשוב האם ניתן לחבר את כל התלונות וליצור אבחנת עבודה אחת. בנוסף, רופא המשפחה גם לא יישם את ההמלצות של הרופאים השונים אליהם שלח את המטופל.

כדי לבדוק את בלוטת הלימפה נשלח המטופל לכירורג. הכירורג היה הראשון שהבין כי צריך לברר מדוע האיש יורד במשקל ירידה כה דרמטית ללא דיאטה, ובהמשך אובחנה מחלה ממארת, שלמרבה הצער, בשל האבחון הרשלני המאוחר, הביאה למותו של המטופל.

רופא המשפחה הינו הרופא שבדרך כלל אמור לרכז את המידע על מטופליו, ולפי הצורך להפנות אותם להתייעצות אצל רופאים מומחים. יחד עם זאת חשוב להבין כי מי שצריך לרכז את כל הבירור הרפואי, ולהכיר את כל התופעות ולדעת לקשור אותן, הוא רופא המשפחה. למרבה הצער במקרים לא מעטים, רופא המשפחה פועל כמו אוטומט, ובמקום לבדוק את החולה בבדיקה גופנית מקיפה, במקום לבצע בדיקות מעבדה ובדיקות הדמיה כדי לקבל את כל המידע הנדרש לצורך אבחנה, הוא מתפקד יותר כ"פקיד הַפְנָיוֹת" כלומר הוא יוצא ידי חובתו על ידי הַפְנָיָה של המטופל, כל פעם לרופא אחר.

חשוב להבין כי בעולם הרפואה יש חשיבות רבה גם לתופעות רפואיות לא ספציפיות. כך, ירידה דרמטית במשקל בפרק זמן קצר, חוסר תאבון, חולשה, אנמיה, הזעות לילה, התנפחות בלוטות, הן תופעות שאמורות להדליק "אור אדום" אצל כל רופא, ולגרום לו לבצע בירור מקיף. במילים "בירור מקיף" כוונתנו לומר כי חובתו של הרופא היא קודם כל, לשלול מחלה ממארת או מחלה קשה אחרת, ורק לאחר שמחלה כזו נשללה ניתן לנסות לבחון אם מדובר בהפרעות אחרות - קלות יותר.

אם נחזור לתביעה בה פתחנו, בית המשפט, ששמע את הרופא המטפל מעיד ומשיב לשאלות ששאלנו אותו בחקירה נגדית, התרשם כי הרופא לא פעל כמו רופא סביר, כיוון שהוא לא שיקלל את כל התמונה הרפואית שהציג החולה, כיוון שהוא לא השכיל להבין כי אדם שפונה 45 פעמים לעזרה רפואית ומציג תלונות שמחשידות למחלה קשה, ראוי לבצע לו בירור ראוי ומקיף לשלילת מחלה קשה, וכיוון שחל איחור של 3-4 חודשים באבחון המחלה. לפיכך פסק בית המשפט לתובע פיצוי ראוי של מאות אלפי שקלים.

סוף דבר; אבחון של מחלות ממאירות מבוסס על קיומו של חשד אצל הרופא. החשד מתעורר כאשר החולה מדווח על תופעות שרופא סביר חייב לראות בהן אותות סכנה ולכן לפתוח בבירור. רופא משפחה איננו "טכנאי הַפְנָיוֹת" ויש לו תפקיד מכריע בתהליך, גם כי הוא מכיר בדרך כלל את החולה הכי טוב, וגם כי הוא המנהל של הבירור הזה. בכל מקרה שבו רופא המשפחה מתעכב בצורה לא סבירה ונגרם נזק למטופל, יש לבחון מדוע חל העיכוב, והאם אין כאן רשלנות רפואית.


עודכן ב: 29/08/2013

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 11/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף