שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית תביעות רשלנות רפואית בישראל

תביעות רשלנות רפואית בישראל

 
מאת: ד"ר דוד שרים ושות`, עורך דין ורופא    053-9428497| פורסם ב: 08/05/2013 | צפיות: 759
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: תל אביב: החשמונאים 117. למשרד סניפים באשקלון, תל אביב וטבריה
  • עיר: אשקלון
  • טלפון: 053-9428497
רוצה שנחזור אליך?
אל ד"ר דוד שרים ושות`, עורך דין ורופא

תביעות רשלנות רפואית הן עניין שבשגרה בישראל. יחד עם זאת, מדובר בתביעות מורכבות במיוחד, שע"מ לנהלן יש צורך במומחיות רפואית והבנה של 'כללי המשחק' במערכת הרפואית והמשפטית. להלן עיקרי הדברים בהסתמך על הניסיון הרב של הכותב.


קראו עוד בתחום

תביעות רשלנות רפואית בישראל

תביעות רשלנות רפואית הן עניין שבשגרה בישראל. יחד עם זאת, מדובר בתביעות מורכבות במיוחד, שע"מ לנהלן יש צורך במומחיות רפואית והבנה של 'כללי המשחק' במערכת הרפואית והמשפטית. להלן עיקרי הדברים בהסתמך על הניסיון הרב של הכותב.

רשלנות רפואית-מהי:

כאשר משתמשים במילה 'רשלנות' כוונתנו לומר, כי מטפל, התנהג בצורה לא-זהירה, החורגת ממה שמחייבים כללי ההתנהגות המקצועית המקובלים במקצועו.

ע"מ לבדוק אם אירוע מסוים הוא "רשלנות רפואית", יש צורך לבחון את ההתרחשויות, קבלת ההחלטות והפעולות שביצע המטפל, ולהשוות בין מה שבוצע בפועל, למה שצריך היה לעשות. מובן, כי למי שיש השכלה רפואית יש יתרון רב בבחינת אירועים מסוג זה, אשר מחייבים הבנה גם במונחים שבהם משתמשים הרופאים, וגם בנגישות לספרות הרפואית.

לא בכל פעם שההתנהגות הרפואית או אופן קבלת ההחלטות היה כושל ניתן להגיש תביעת רשלנות.  מבחינה משפטית, ע"מ שתתאפשר הגשת תביעה ברשלנות רפואית יש חובה, שבנוסף להחלטות השגויות ולכשל המקצועי בניהול המקרה נגרם גם נזק. כמו כן, צריך שיהיה קשר סיבתי בין הכשל המקצועי לבין הנזק שנגרם.

כך למשל, בתביעת ענק נגד בי"ח "הדסה" היו העובדות כדלקמן: אישה צעירה בהיריון אושפזה במחלקה הפסיכיאטרית. למרות ההיריון לא היה הצוות ערוך לקראת הלידה, והיילודה נולדה, בחדר סגור, באישון לילה, לבד, כשאיש מאנשי הצוות לא מקבל את הלידה. התינוקת נפלה  לארץ וראשה נחבט, וכתוצאה התפתח דימום מוחי שהשאיר אותה עם שיתוק מוחין. במשפט שניהלנו הוכחנו כי אופן קבלת ההחלטות, והפעולות שננקטו-היו שגויות ולא עמדו בסטנדרט רפואה סבירה, וכי אלמלא ההתרשלות ניתן היה למנוע את חבלת הראש של הקטינה ואת הנזק שנגרם*.

מקורות המידע-התיק הרפואי:

מטבע הדברים, עיקר המידע בתביעות אלו אמור להתקבל מהתיקים הרפואיים של המטופל. אולם, על אף הוראות חוק זכויות החולה, הקובע, שחלה על כל מטפל, חובה חוקית לנהל רשומה רפואית [הפרת החובה היא עבירה פלילית של הרופא], גם היום, ברוב המקרים של תביעות רשלנות רפואית, אנו מתמודדים עם רישום רפואי דל, רישום-חסר ובמקרים אחדים אף רישום-מטייח.

כיוון שעיקר המידע מגיע מהתיק הרפואי, ברור כי לעו"ד שהוא גם רופא, שמכיר את הדרך בה מנהלים רשומות, את נהלי העבודה הרפואיים ומה מקובל לרשום, ויודע בעיקר איך לקרוא "בין השורות", יש יתרון מובהק על פני עו"ד "רגיל".

חקירת המומחים-לב התביעה:

כל תביעה ברשלנות רפואית חייבת לכלול חוות דעת רופא מומחה. הרופא הנתבע מגיש חוו"ד מטעמו שבד"כ סותרת את התביעה. החלק העיקרי בניהול התביעה הוא היכולת לחקור בחקירה נגדית את המומחים הרפואיים. ברור כי לידע הרפואי, וליכולת להסתמך על ספרות רפואית ולהביא מקורות לצורך סתירת דעותיו וקביעותיו של המומחה הנחקר, וכמובן לניסיון בחקירות רופאים, יתרון רב ביכולת לקעקע חוו"ד של מומחה**.

* ראו: ת.א. 9588/07 ח.ח.מ נ' הדסה.
** ראו: ת.א. 6377/01 טרכמן נ' אריה חברה לביטוח.


עודכן ב: 08/05/2013

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 11/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע