שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מקרקעין נדלן מה לבדוק לפני רכישת דירת "יד שניה"?

מה לבדוק לפני רכישת דירת "יד שניה"?

 
מאת: איילת טרסר אבס, משרד עורכי דין| פורסם ב: 14/02/2013 | צפיות: 13088
3.7 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 12)

רוצה שנחזור אליך?
 
מאמרים נוספים
מאת איילת טרסר אבס, משרד עורכי דין

המלצות על בדיקות לפני חתימת הסכם מכר


קראו עוד בתחום

מצאתם דירה! ההתרגשות רבה וכל מי שחשוב לכם כבר ראה את הדירה או לפחות שמע עליה. אתם קצת חוששים – בכל זאת, מדובר בהרבה כסף, סביר להניח שגם תאלצו לקחת משכנתא.

 

כבר יש לכם עורך דין שיטפל עבורכם בדברים. אתם זוכרים שהוא הסביר לכם שאסור לחתום על זכרון דברים ואתם נזהרים לא לחתום על אף מסמך בלי אישור שלו.

 

כל אחד יודע שצריך לבדוק את הנסח מהטאבו, לפני שחותמים. חשוב לראות שאין עיקולים או הערות אזהרה אחרות, אבל יש דברים נוספים שחשוב מאד לבדוק אותם כדי להמנע מבעיות בהמשך. מהם?

 

 

בדיקה בטאבו

 

בנסח הרישום (נסח טאבו) ניתן לגלות הרבה מאד דברים:

מי הם בעלי הזכויות בנכס? האם מי שפגשתם ואיתו סיכמתם מהם תנאי ההסכם, הוא שרשום בטאבו? אם לא, חשוב לבדוק מי מוכר לכם ומה זכויותיו בנכס.


 

האם יש תת חלקה? האם יש רישום בית משותף? יש בתי דירות רבים שלא רשומים בפנקס הבתים המשותפים ולכן אין תת חלקה. במצב כזה, חשוב לוודא שהדירה אתם קונים באמת שייכת למוכרים "שלכם". איך בודקים? מבקשים להוציא את התיק ההיסטורי ולעיין בשטר המכר או בהסכם החכירה או בתשריט שנערך ונחתם.


 

האם יש הגבלות על השימוש בדירה או בבניין? בבתים הרשומים כבתים משותפים, חשוב לבחון את תקנון הבית המשותף על מנת לגלות האם יש מגבלות על השימוש בדירה ובבניין, האם יש הוראות מיוחדות לעניין חלוקת זכויות הבניה בין הדיירים, האם יש התניות לעניין חלוקת התשלומים לנציגות הבית (ועד הבית) ועוד. ניתן היום לקבל את צו הבית המשותף, התקנון והתשריט צרובים על גבי דיסק (CD) תמורת תשלום של כמה עשרות ש"ח.

 

 

האם תיאור הנכס בטאבו משקף את המצב בפועל? אם יש פער גדול בין השטח הרשום בטאבו לבין שטח הדירה בפועל, יש לבדוק מהיכן נובע הפער.


 

בדיקת תנאי החכירה - אם מדובר בחכירה חשוב לבדוק האם הנכס מהוון, האם צריך הסכמה של מינהל מקרקעי ישראל עבור העסקה. חשוב גם לבדוק מתי מסתיים הסכם החכירה והאם החכירה עדיין בתוקף. אם לא, חשוב להסדיר עניין זה לפני החתימה ובוודאי לפני שהמוכרים מקבלים כספים מהקונים.

 

ישנם מבנים בהם הדירות הן בבעלות אגודה או חברה (הנקראות "חברות גוש חלקה" או איגודי מקרקעין) והמוכר הוא חוכר מהבעלים. חשוב לבדוק אם יש צורך בהסכמת הבעלים, ואם ניתן לקבל הסכמה כזו – לעיתים יש צורך בהחייאת החברה, לעיתים חברי האגודה הלכו לעולמם זה מכבר, לעיתים יש מגבלות ברישום הערות לטובת בנק למשכנתאות. אם נתקלתם בדירה כזו – וודאו כי עורך הדין שלכם בעל נסיון בעריכת הסכמים מסוג זה – יש דקויות ובעיות שעלולות להתעורר במהלך העסקה וצריך לתת להן מענה מראש.


 

זיהוי הנכס – גם כשיש רישום בית משותף ויש לדירה תת חלקה, חשוב לוודא שיש התאמה בין התשריט לבין צו הבית המשותף, כלומר, לבין מספר תת החלקה של הדירה. נתקלנו במקרים בהם היתה הצלבה בין דירות כך שלפי התשריט מספר הדירה הנרכשת היה X אבל על פי הנסח וצו הרישום, מספר הדירה היה Y. לא רק שחשוב לוודא שאין בעיה בעניין זה – אם לא גיליתם את הבעיה, יגלה זאת השמאי מטעם הבנק והבנק למשכנתאות לא יאשר את ההלוואה לפני שהעניין יוסדר. כמובן שאם הבנק יגלה את הבעיה לאחר שנחתם החוזה, הקונים עלולים להמצא במצב בו הם מפרים את הסכם המכר.


 

הערות בדבר זכות מעבר או זיקת הנאה – יש לבדוק במה מדובר והאם יש הגבלות על שימוש עתידי בחלקים שצמודים לדירה. לעיתים מדובר בשביל גישה לבניין אחר, לעיתים מעבר למתקן טרנספורמציה ועוד. ניתן להוציא נסח מקוון בפורטל "שער הממשלה", בעלות של 10 ש"ח.

 

 

בדיקות בוועדה המקומית:

 

חשוב לבדוק שלדירה ולכל חלקיה, כולל הצמדות, ניתן היתר כדין, שאין הליכים כנגד הדירה (צו הריסה, כתב אישום בגין בניה ללא היתר) ואם ניתן אישור בדיעבד (לגליזציה) חשוב לוודא שהוא כולל את כל השטח הבנוי. חשוב גם לוודא שהמבנה לא הוכרז כמבנה מסוכן.

אגב, לעיתים המוכרים עצמם לא יודעים על בעיתיות היסטורית, שקיימת לעיתים עוד משלב הבניה.

 

נתקלנו כבר במקרים בהם דירה נבנתה במקום בו על פי ההיתר היו אמורים להבנות מחסנים, בדירה שנרשמה בטאבו וקיבלה תת חלקה בעוד שבהיתר היא אינה קיימת, בדירות שפלשו לשטחים ציבוריים ועוד.

 

השמאי מטעם הבנק (אם תיקחו הלוואה מבנק למשכנתאות) ממילא יבקש את האישורים הנ"ל ויבצע את הבדיקות – וגם כאן – עדיף לגלות את הבעיות לפני החתימה על ההסכם, ולא לאחריו.

 

 

בדיקה ברשם המשכונות:

 

רוב הרוכשים מסתמכים על הרישום בטאבו ובמינהל מקרקעי ישראל או בחברה המשכנת, אבל חשוב לזכור כי שעבוד יכול להרשם גם ברשם המשכונות ויש לו תוקף מחייב גם אם לא נרשמה בעניין הערה במקום אחר. ניתן להוציא תדפיס מקוון מאתר האינטרנט של רשם המשכונות בעלות של 10 ש"ח לכל מוכר (אם יש שני מוכרים – כדאי וחשוב לבדוק שעבודים על שם שניהם). ניתן להוציא תדפיס מקווה מאתר רשם המשכונות.

 

 

בדיקות נוספות:

 

למהדרין, ניתן גם לוודא שהמוכר אינו פושט רגל, באתר כונס הנכסים הרשמי.

 

 

ואיפה עורך הדין בכל העניין?

 

עורך דין זהיר הבקיא בתחום המקרקעין, יבצע את הבדיקות המשפטיות עבור הלקוח, לא יעגל פינות, וימליץ ללקוח לבדוק באמצעות בעלי מקצוע מטעמו (שמאי, אדריכל או מהנדס) את כל היבטי הרישוי בוועדה המקומית.

 

אמנם, יקר יותר לקבל חוות דעת שמאי לפני שנחתם הסכם המכר ולפני שמקבלים הפניה מהבנק למשכנתאות, אולם עדיף להוציא 1,000-2,000 ש"ח נוספים ולדעת שהנכס שאתם רוכשים נקי מבעיות, מאשר לגלות את הבעיות לאחר שנחתם הסכם ולאחר שהתחייבתם לסכומים ולמועדי תשלום קשיחים.

 


 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
החברה אשר בנתה בניין משותף במזכרת בתיה ומכרה אותו, נתבעה על ידי הדיירים ונציגות הבית המשותף עקב ליקויים שונים ואי התאמות ברכוש המשותף, לרבות תפיסה של אחד מחדרי האשפה ואי בניית חדרי עגלות. החברה חויבה בפיצויים עבור הליקויים וכן עבור עוגמת הנפש
מאת: LawGuide | 08/04/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עורכת דין סופי אביב עורכת דין סופי אביב אזור הצפון053-7101180עוסקת במקרקעין ונדל"ן ליטיגציה צוואות וירושות אזור חיפה והצפון
עו"ד עפרה גבישעו"ד עפרה גבישאזור השפלה והסביבה 053-9386036עוסקים בייצוג בבתי משפט – אזרחי, חוזים, נזיקין, סכסוכי שכנים ופינוי מושכר
גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
עו"ד ארנסט גדייבעו"ד ארנסט גדייבאזור השפלה והסביבה053-9428890המשרד עוסק בתחום דיני העבודה, המקרקעין, הוצאה לפועל ומשפט אזרחי-מסחרי
משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
יחיאלי, יומטוביאן ושות`יחיאלי, יומטוביאן ושות`אזור המרכז053-9386719המשרד עוסק במקרקעין, הוצאה לפועל, פשיטות רגל וזכויות רפואיות.
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
אליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאליעד שרגא ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-6130820מהמשרדים המשפיעים לפי DUN`S 100, מחלקות: מקרקעין, מסחרי, מנהלי ועוד.
גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין