שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית סטנדרט הזהירות הנדרש מרופא מומחה

סטנדרט הזהירות הנדרש מרופא מומחה

 
מאת: ד"ר אלון קורן מידן, עורך דין ורופא שיניים    053-9428800| פורסם ב: 24/01/2013 | צפיות: 1090
  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: שד` ירושלים 6 (סיטיסנטר קומה 9)
  • עיר: חיפה
  • טלפון: 053-9428800
רוצה שנחזור אליך?
אל ד"ר אלון קורן מידן, עורך דין ורופא שיניים

הבעיה היא שרופא המצוי בתקופת ההתמחות, טרם רכש את הנסיון שיאפשר לו לתת טיפול העומד בסטנדרט גבוה של רופא מומחה ותיק ומיומן.


קראו עוד בתחום

מהו סטנדרט הזהירות הנדרש מרופא מתמחה?

 

השאלה מהי אמת המידה לפיה יוערך טיפול שבוצע על ידי רופא מתמחה הינה שאלה מורכבת. מחד, אין ספק כי הכשרת רופאים הינה צורך חברתי מן המעלה הראשונה, וכי לשם כך יש לאפשר לרופאים מתמחים לצבור את הנסיון הנדרש באמצעות עבודה מעשית של טיפול בחולים.

 

מאידך, זכותו של כל אדם לקבל טיפול רפואי מידיו של איש צוות רפואי המחזיק בידע המקצועי ובנסיון הנדרשים לצורך מתן טיפול רפואי נאות, ואף אחד מאיתנו לא היה מסכים לשמש "שפן נסיונות" לצורך הכשרת מתמחים.

 

הבעיה היא שרופא המצוי בתקופת ההתמחות, טרם רכש את הנסיון שיאפשר לו לתת טיפול העומד בסטנדרט גבוה של רופא מומחה ותיק ומיומן.

 

כאשר בתי המשפט נדרשו להתמודד עם סוגיית סטנדרט הטיפול הנדרש מרופא מתמחה הם קבעו באופן חד משמעי כי העדר נסיון לא יכול להוות טענת הגנה, וכי סטנדרט הטיפול לפיו ייבחן רופא מתמחה, הינו אותו סטנדרט טיפול לפיו ייבחן רופא מיומן.

 

בהתאם לפסיקת בתי המשפט, רופא מתמחה צריך להיות מודע לחוסר נסיונו המקצועי ולנקוט משנה זהירות בעבודתו. מרופא מתמחה מצופה שירבה להסתייע, בעצה ובטיפול, ברופאים מנוסים ממנו.

 

ישנה פסיקה של בית המשפט הקובעת שמתמחה שנועץ במומחה בכיר ופעל בהתאם לעצתו במקרה בו הייתה ספרות רפואית דלה, ופעל בהתאם לעצתו, אינו נושא באחריות לטעות שהייתה בטיפול, בעוד שהרופא הבכיר והמנוסה התרשל בכך שלא נתן הוראות טיפוליות נכונות.

 

(ע"א 488/78 קופת חולים של ההסתדרות הכללית נ' אלקוסר ואח' פ"ד לד (4) 246)

 

העסקת מתמחה מטילה חובת זהירות מיוחדת גם על המוסד הרפואי במסגרתו מטפל המתמחה, ובהתאם לפסיקת בית המשפט.

 

בהתאם לפסיקת בתי המשפט, על המוסד הרפואי להתאים את מידת המורכבות של הטיפול הנדרש לרמת הנסיון של הרופא המטפל, כך שככל שהטיפול הנדרש יותר מורכב, כך צריכה לעלות רמת הנסיון של הרופא שמצוות לטיפול בו.

 

ישנם מקרים בהם טיפול יכול להיות מבוצע על ידי מתמחה, בפיקוח של רופא מומחה, או, לכל הפחות, תוך התייעצות עמו. ע"א 9313/03 חביבאללה (קטין) נ' בית חולים נצרת E.M.M.S (פורסם במאגר משפטי נבו)

 

הקביעה איזה טיפול צריך להיות מבוצע על ידי מומחה ואיזה טיפול יכול להיות מבוצע גם על ידי מתמחה אינה קטגורית, והיא נבחנת בהתאם לנסיבותיו של כל מקרה.
 


עודכן ב: 24/01/2013

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 11/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..