שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית הפרת סודיות רפואית

הפרת סודיות רפואית

 
מאת: ד"ר אלון קורן מידן, עורך דין ורופא שיניים    053-9428800| פורסם ב: 20/01/2013 | צפיות: 921
  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: שד` ירושלים 6 (סיטיסנטר קומה 9)
  • עיר: חיפה
  • טלפון: 053-9428800
רוצה שנחזור אליך?
אל ד"ר אלון קורן מידן, עורך דין ורופא שיניים

האם מטופל שהופרה כלפיו חובת הסודיות הרפואית?


קראו עוד בתחום

סודיות רפואית הינה חובתו של רופא ושל כל איש צוות רפואי לשמור בסוד כל מידע אינטימי ופרטי שנתגלה לו אודות המטופל.

 

 

חובת הסודיות הרפואית הינה ענף של החובה הכללית לשמירה על סודיות מקצועית החלה על בעלי תפקידים כמו עיתונאים, עורכי דין, פסיכולוגים ואנשי דת.

 

 

חובת הסודיות הרפואית כלולה בקודים עתיקי יומין כמו חוקי חמורבי, חוקי מצרים ורומי ובתלמוד. שבועת היפוקרטס מזכירה במפורש את חובתו של רופא לשמור על סודיות רפואית וכך גם שבועת אסף הרופא.

 

 

סעיף 20 לחוק זכויות החולה קובע מספר חריגים לחובת שמירת הסודיות הרפואית, ובראשם הסכמתו של המטופל לחשיפת המידע אודותיו. חריגים נוספים הינם מקרים בהם חלה על המטפל חובה לחשיפת המידע על פי דין, מקרים בהם המידע מועבר לאיש צוות רפואי אחר לצורך הטיפול במטופל, או לצורך עיבודו במסגרת המוסד הרפואי, מקרים בהם המידע מפורסם בבטאון מדעי, למטרות מחקר או הוראה, בתנאי שפרטי המטופל ישמרו חסויים, או במקום בו ועדת אתיקה שמינה מנכ"ל משרד הבריאות קבעה כי יש לחשוף את המידע כדי להגן על בריאותו של צד שלישי או כדי להגן על כלל הציבור.

 

 

בת.א 8432/06 פלוני ואח' נ' שירותי בריאות כללית ואח' (פורסם במאגר משפטי נבו) דן בית המשפט דן במקרה של הפרת חובת הסודיות הרפואית. התובעת, בעת שהייתה תלמידת תיכון, ניהלה קשר ממושך עם בן זוג וגרה איתו. בשלב מסויים התעורר אצלה חשד שהיא נכנסה להריון ולכן היא פנתה אל רופאת המשפחה של החבר וסיפרה לה על כך.

 

 

רופאת המשפחה סיפרה על כך לאמו של החבר, וכתוצאה מכך נודע הדבר גם להוריה של התובעת. התובעת טענה כי חשיפת ההריון הובילה לכפיית נישואי בוסר על התובעת, בעיקר עקב לחצו של אביה, שהתנגד בתוקף לביצוע הפלה.

 

 

התובעת טענה כי עקב הפרת חובת הסודיות של הרופאה, נשללה ממנה זכות הבחירה לבצע הפלה.

 

 

בית המשפט קבע כי משמיעת הראיות עלה כי התובעת מלכתחילה לא התכוונה לבצע הפלה, וכי היא ובן זוגה תכננו להתחתן ולהקים משפחה, בכל מקרה.

 

 

בית המשפט לא קיבל את טענת התובעת לפיה עצם ידיעתו של אביה את היותה בהריון שלל ממנה את זכות הבחירה לביצוע ההפלה ומכל מקום קבע כי אין לקבל את הטענה גם לאור העובדה שרק שבועיים לאחר הפרת חובת הסודיות נודע הדבר לאביה של התובעת.

 

 

בית המשפט קבע כי הרופאה אכן הפרה את חובת הסודיות החלה עליה מכח חוק זכויות החולה ומכח חוק הגנת הפרטיות כשגילתה לאמו של החבר את היותה של התובעת בהריון וכי הפרת חובת הסודיות מהווה גם התרשלות מצידה, אולם אין קשר סיבתי בין גילוי ההריון לבין העובדה כי התובעת לא ביצעה את ההפלה.

 

 

בית המשפט פסק כי עלות גידול הילד שנבע מההריון הבלתי מתוכנן אינו חלק מהנזקים הישירים הצפויים מהפרת חובת הסודיות הרפואית, וכי בכל מקרה לא הפרת הסודיות לא גרמה לאי-ביצוע ההפלה, היות והתובעת מלכתחילה לא התכוונה להפיל את העובר, אלא להתחתן עם החבר ולהביא את הילד לעולם.

 

 

בית המשפט קבע כי הנזק הישיר שנגרם לתובעת הינו עצם הפגיעה בפרטיותה, ופסק לה פיצוי בסך 180,000 ₪ בגינו.

 


 


עודכן ב: 20/01/2013

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 11/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.