שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג הוצאה לפועל וחובות חייב מוגבל באמצעים, מיהו?

חייב מוגבל באמצעים, מיהו?

 
מאת: ארז הימן, עו"ד ונוטריון    053-9428823| פורסם ב: 27/11/2012 | צפיות: 4520
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: שד` שאול המלך 39
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428823
רוצה שנחזור אליך?
אל ארז הימן, עו"ד ונוטריון

מיהו חייב מוגבל באמצעים? מהן ההגבלות המוטלות עליו? האם הזוכה איננו יכול לגבות את חובו מחייב מוגבל באמצעים?


קראו עוד בתחום

סעיף 69ג לחוק ההוצאה לפועל קובע כי ראש ההוצאה לפועל רשאי להכריז על חייב, אשר הגיש בקשה לפי חוק זה למתן צו תשלומים, כחייב מוגבל באמצעים, וזאת כאשר האחרון ביקש לפרוס חובו למשך תקופה אשר עולה על התקופות המפורטות בחוק (בהתאם לגובה החוב ולהצעת התקופה לפירעונו). החוב לעניין זה כולל את יתרת החוב לרבות הפרשי הצמדה וריבית עד למועד ההכרזה. במידה והחייב לא צירף לבקשתו כתב ויתור על סודיות והצהרה, לא תתקבל בקשתו. הודעה על ההכרזה תימסר לזוכה.


על חייב מוגבל באמצעים חלות מספר הגבלות. ראשית, ראש ההוצאה לפועל ייתן צו תשלומים לפי בקשת החייב, לאחר ההכרזה, וזאת עד לבדיקת יכולתו. מדובר בצו ביניים אשר יכול לכלול את ההגבלות הבאות (מקצתן או כולן) – עיכוב יציאה מהארץ, הגבלת החייב כלקוח מוגבל בבנק (לפי משמעות העניין בחוק שיקים ללא כיסוי), או הגבלת החייב לעשות שימוש בכרטיס אשראי.


חייב מוגבל באמצעים אינו רשאי גם לייסד תאגיד ואו להיות בעל עניין בתאגיד (כמשמעות בעל עניין בחוק ניירות ערך). במידה ומדובר בתאגיד ללא הון מניות, אסור לחייב להיות חבר בתאגיד, בוועד או במנהלה של תאגיד זה, הן בעקיפין והן במישרין. החייב רשאי לבקש אישור לחרוג מהגבלה זו מראש ההוצאה לפועל.


ראש ההוצאה לפועל רשאי להורות על הפסקת חברותו או כהונתו של חייב בתאגיד, בו הוא היה בעל עניין או השתתף בייסודו. עם זאת, הדברים אינם פוגעים או גורעים מתוקפן של התאגדויות או פעולות משפטיות של תאגיד בו החייב המוגבל באמצעים היה בעל עניין או מייסד.


חקירת יכולת


לאחר מתן צו הביניים, ראש ההוצאה לפועל יערוך בדיקה אודות יכולתו הכלכלית של החייב (בהתבסס על המסמכים אשר צורפו לבקשתו של החייב ומידע נוסף שנמצא בידיו). ראש ההוצאה לפועל יכול לערוך בדיקה זו במסגרת חקירת יכולת וזאת כל אימת שניתנת לחייב הזדמנות לשטוח טענותיו בכתב. הזוכה רשאי אף הוא לבקש חקירת יכולת לחייב ובמקרה זה יורה ראש ההוצאה לפועל על קיומה.
רישום חייבים מוגבלים באמצעים


במידה וראש ההוצאה לפועל הכריז על חייב כמוגבל באמצעים, נכנסים פרטיו ושמו למרשם החייבים המוגבלים באמצעים. מרשם זה הינו פתוח לעיונו של הציבור הרחב וניתן להשיגו בכל לשכת הוצאה לפועל. רישום החייב כולל את שמו, תעודת הזהות שלו, משלח ידו ומענו, התאריך בו הוא הוכרז כמוגבל באמצעים, מספר התיק בהוצאה לפועל וסכום החוב (כולל ריבית והצמדה).


המוציא לפועל ימסור לחייב הודעה על רישומו במרשם זה. יצוין כי המרשם פתוח בפני הציבור הרחב וכל אדם זכאי לקבל מידע ממנו בהתאם להגשת שאילתא למוציא לפועל (בצירוף תעודת הזהות של האדם נשוא המידע ופרטים מזהים של מגיש השאילתא).


איחוד תיקים


במידה וכנגד החייב נפתחו מספר תיקים, והוא הוכרז כחייב מוגבל באמצעים, ייתן ראש ההוצאה לפועל צו איחוד לתיקיו. צו איחוד זה יינתן בהתאם לפרק ז3 לחוק ההוצאה לפועל, וזאת בכפוף לשינויים מחויבים (יכולתו הכלכלית של החייב לפרוע את חובותיו בתקופות האמורות בחוק). כל תיק אשר ייפתח בעניינו של החייב לאחר צו האיחוד יוכנס אף הוא לתיק האיחוד. צווי מאסר או צווי הבאה אשר ניתנו כנגד החייב, עובר להכרזה עליו כחייב מוגבל באמצעים, לא יבוצעו אלא במסגרתו של צו האיחוד.


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
שגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישורשגית שאמי, משרד עו"ד נוטריון וגישוראזור הדרום053-7105249משפחה ומקרקעין, משמורת, מזונות, הסכמי ממון, צוואות, יפוי כוח מתמשך והוצל"פ
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
רועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןרועי ורשבסקי, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101880ניסיון רב ועשיר במשפט אזרחי, מסחרי, מקרקעין ונדל"ן הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו"ד אוריאל זעירא  עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.
עו"ד הלן דופרמן עו"ד הלן דופרמן אזור הצפון053-7341970המשרד עוסק בליטיגציה, מקרקעין, חובות, ירושות צוואות וגישור
דמרי - בן שחר משרד עו"דדמרי - בן שחר משרד עו"דאזור הצפון053-7298477משרדנו מתמחה בתחומי דיני העבודה פשיטות רגל- הוצאה לפועל ודיני משפחה.