שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג מקרקעין נדלן הליך פירוק שיתוף במקרקעין

הליך פירוק שיתוף במקרקעין

 
מאת: ארז הימן, עו"ד ונוטריון    053-9428823| פורסם ב: 26/11/2012 | צפיות: 5086
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: שד` שאול המלך 39
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428823
רוצה שנחזור אליך?
אל ארז הימן, עו"ד ונוטריון

נכסי מקרקעין נמצאים לא אחת בבעלות של יותר מאדם אחד (לדוגמא, בני משפחה, שותפים עסקיים, יורשים וכדומה).


קראו עוד בתחום

נכסי מקרקעין נמצאים לא אחת בבעלות של יותר מאדם אחד (לדוגמא, בני משפחה, שותפים עסקיים, יורשים וכדומה). סעיף 37(א) לחוק המקרקעין קובע כי כל שותף במקרקעין זכאי לדרוש את פירוק השיתוף בכל עת. אחד מפסקי הדין המרכזיים בעניין פירוק השיתוף במקרקעין הינו פסק הדין אשר התקבל ברע"א 1017/97 רדילביץ נ' מודעי נב (4) 625.


על פי פסק דין זה, כל שותף במקרקעין משותפים רשאי, ויכול להביא, לפירוק השיתוף. עם זאת, נקבע כי ישנם מספר חריגים לעיקרון על זה.

 

לדוגמא, במקרים בהם הסכם השיתוף נכרת באופן המגביל או שולל את הזכות לדרוש פירוק שיתוף במקרקעין. על פי רוב, פירוק שיתוף במקרקעין נבחן, כמו נושאים משפטיים נוספים, בהתאם לדוקטרינת תום הלב ולעיקרון איסור השימוש לרעה בזכות במקרקעין כהוראת סעיף 14 לחוק. זכותו של השותף המבקש את פירוק השיתוף איננה תלויה בחלקו במקרקעין או באלמנטים מגבילים אחרים. למעשה, הזכות קיימת לשותף זה מעצם שותפות.


פירוק שיתוף בדרך של חלוקה בעין


הדרך המועדפת והראשונית לפירוק שיתוף במקרקעין הינה על ידי חלוקה בעין. סעיף 39(א) לחוק המקרקעין קובע כי במידה וניתן לבצע פירוק שיתוף במקרקעין על ידי חלוקה בעין, יש לפעול כאמור. הלכה פסוקה היא כי "לשון הוראות החוק מעדיפות פירוק שיתוף במקרקעין בדרך של חלוקה בעין שעה שהעניין אפשרי".


פירושה של חלוקה בעין הוא כי כל אחד מהשותפים זוכה בבעלות עצמאית ונפרדת על חלקו במקרקעין. ניתן לבצע חלוקה בעין כאשר אפשר לפצל את המקרקעין למספר חלקים שכל אחד מהם משמש נושא נפרד לבעלות.

 

לדוגמא, כאשר שני אחים מעוניינים לפרק שיתוף בבניין בן ארבע דירות, ייתכן ובית המשפט יקבע כי לכל אחד מהאחים יהיו שתי דירות מהבניין. במידה ולא ניתן לבצע חלוקה בעין במקרקעין, או במידה וחלוקה כזו עלולה לגרום לצדדים או למי מהם לנזק כלכלי, החוק מורה על פירוק השיתוף בדרך של מכירת הדירה.


חלוקה בדרך של מכירה


סעיף 40(א) לחוק המקרקעין קובע כי במידה והמקרקעין אינם ניתנים לחלוקה בעין, וכן בית המשפט סבור כי חלוקה בעין תגרום לשותפים (כולם או מקצתם) הפסד משמעותי, פירוק השיתוף יעשה על ידי מכירת המקרקעין וחלוקת התמורה. כאשר שותף טוען שיש לפרק את השיתוף בדרך זו, עליו נטל הראיה. דהיינו, מוטל עליו לשכנע את בית המשפט כי פירוק השיתוף בדרך אחרת יגרום נזקים משמעותיים.
לסיכום,

פירוק שיתוף במקרקעין איננו עניין של מה בכך. על פי רוב, מדובר במחלוקת משמעותית בין השותפים בנוגע לנושאים שונים כגון שווי זכויותיהם בנכס, היקף זכויותיהם במקרקעין (לדוגמא, כאשר מדובר בבני משפחה), הדרך הראויה לפרק השיתוף וכדומה.

 

במידה ואתם מעוניינים להביא לפירוק שיתוף כאמור, מומלץ לפנות לעורכי דין העוסקים בתחום זה. היות והסוגיה מורכבת, ובהתחשב בעובדה כי בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו, ייעוץ משפטי מקצועי, כבר מן השלבים הראשונים, יכול להגן על האינטרס שלכם בעת פירוק השיתוף.

 


עודכן ב: 26/11/2012
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל ארז הימן, עו"ד ונוטריון
עוד בנושא מקרקעין נדלן
חדשות ופסקי דין בנושא מקרקעין נדלן
בני זוג שחיפשו השקעה ושוכנעו לרכוש שלושה נכסים בארצות הברית, מבלי שידעו כי רובצים עליהם חובות כבדים, ואף השקיעו בנכס אחד שכלל לא קיים - יקבלו פיצוי בסך של כ-370 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 13/02/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7933128כ-15 שנות ניסיון במקרקעין, נזיקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566בית משפט, נדל"ן, חוזים, נזיקין, דיבה, דיני עבודה ומשפחה
עו"ד שי טלעו"ד שי טלאזור המרכז053-8007594ניסיון מעל 10 שנים בדיני עבודה, דיני ספורט, מקרקעין נדל"ן ומשפט אזרחי