שלח הודעה ללא התחייבות

התנגדות לביצוע שטר

 
מאת: ארז הימן, עו"ד ונוטריון    053-9428823| פורסם ב: 25/11/2012 | צפיות: 4226
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: שד` שאול המלך 39
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428823
רוצה שנחזור אליך?
אל ארז הימן, עו"ד ונוטריון

הליכי הוצאה לפועל נפתחים כנגד חייב לאחר שהנושה, אשר נקרא גם "הזוכה", ממלא בהוצאה לפועל טופס לפתיחת תיק.


קראו עוד בתחום

הליכי הוצאה לפועל נפתחים כנגד חייב לאחר שהנושה, אשר נקרא גם "הזוכה", ממלא בהוצאה לפועל טופס לפתיחת תיק. בבוא הזוכה לפתוח תיק זה, עליו להציג בפני ההוצאה לפועל את העילה לפתיחתו – דהיינו שטר החוב המקורי או השיק אשר את גבייתו הוא מבקש לממש.

 

במידה וצ'ק או שטר חוב עומדים בבסיס התיק, הזוכה יגיש בקשה לביצוע השטר. בטרם ינקטו כנגד החייב הליכי גבייה שונים, לשכת ההוצאה לפועל שולחת אליו הודעת אזהרה. מרגע שנמסרה הודעת האזהרה לידיו של החייב, ישנם 20 ימים בהם הוא רשאי לשלם את החוב או לטעון כנגד פתיחת ההליך טענות הגנה.
 
חייב אשר לידיו התקבלה אזהרה כאמור, רשאי להתנגד לכך על ידי העלאת טענת התנגדות לביצוע שטר. תקנה 106(א) לתקנות ההוצאה לפועל קובעת כי התנגדותו של חייב לביצוע שטר צריכה להיות מוגשת בתוך 30 ימים ממועד המצאת האזהרה לידיו. ההתנגדות מוגשת ללשכת ההוצאה לפועל, היכן אשר הוגשה בקשת ביצוע השטר.
 
במידה והחייב אינו עומד בפרק זמן זה, עליו לצרף לבקשת ההתנגדות גם בקשה להארכת מועד. הבקשה להארכת מועד תוגש בצירוף תצהיר המפרט את הסיבות המצדיקות את איחור המועד מעבר ל-20 הימים הקבועים בחוק. בניגוד לבקשה אשר הוגשה במועד, ובה מעוכבים באופן אוטומטי ההליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב, בקשה אשר הוגשה באיחור אינה מעכבת את ההליכים מיידית ויש להגיש בקשה נוספת לעיכוב הליכים בלשכת ההוצאה לפועל.
 
איך מגישים בקשת התנגדות?
 
התנגדות לביצוע שטר צריכה להיות ערוכה על פי טופס 19 אשר בתוספת ועליה להיות מוגשת למקום בו הוגשה בקשת ביצוע השטר כנגד החייב. על הבקשה לכלול פרטים מזהים כגון שם ומען של המבקש והמתנגד, מספר התיק בהוצאה לפועל, הסכום לגביו מוגשת ההתנגדות, נימוקים המבססים את טענות ההתנגדות, שמו של המתנגד ואו עורך דינו, ומען להמצאת המסמכים.
 
הכללים להגשת התנגדות לביצוע שטר מופיעים בסעיף 81א(ג) לחוק ההוצאה לפועל. סעיף זה קובע כי ההתנגדות צריכה להיות מוגשת בעותק אחד, בצירוף תצהיר חתום על ידי עורך דין ובו מתוארות עובדות המאומתות וטענות התומכות בהתנגדות. כמו כן, מוטל על החייב לצרף מסמכים נוספים – העתק מהבקשה לביצוע השטר (על כל רצופותיה), העתק מסמכים אשר משמשים בסיס לבקשה, העתק של ההתנגדות לביצוע השטר ובמידה והוא מיוצג על ידי עורך דין עליו לצרף ייפוי כוח מתאים.
 
סעיף 81א(ג) קובע עוד כי ראש ההוצאה לפועל יעכב את ביצוע את השטר, באם הוגשה בקשת התנגדות, ויעביר את העניין לפתחו של בית המשפט. במידה ובית המשפט יחליט לקבל ההתנגדות, יחל דיון בתיק בסדר דין מקוצר כאשר בקשת ביצוע השטר משמשת ככתב תביעה ואילו תצהיר ההתנגדות ככתב הגנה. בית המשפט רשאי לדחות את ההתנגדות ולהחזיר את התיק להוצאה לפועל לשם המשך הליכים.

עודכן ב: 25/11/2012
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל ארז הימן, עו"ד ונוטריון
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
בעל הרכב שגילה בשעת לילה כי רכבו מעוקל אף ששילם את חובו לרשויות מע"מ באותו בוקר, נפל במדרגות ונפצע כשרץ בבהילות להציג את אישור התשלום בפני המעקלים. הוא יקבל פיצוי מהמדינה על עוגמת הנפש שנגרמה לו
מאת: LawGuide | 29/11/2015
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
משרד עו"ד שלמה כ"ץ משרד עו"ד שלמה כ"ץ אזור המרכז053-937789022 שנות ניסיון בתחום המעמד האישי, דיני משפחה ופשיטת רגל.
משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול	משרד עורכי דין רבינוביץ - סטרול אזור המרכז053-6112798 עוסק בתחומים: דיני משפחה, טיפול ומחיקת חובות, דיני תעבורה ומשפט פלילי.
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, בדיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות