שלח הודעה ללא התחייבות

התנגדות לביצוע שטר

 
מאת: ארז הימן, עו"ד ונוטריון    053-9428823| פורסם ב: 25/11/2012 | צפיות: 4633
  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: שד` שאול המלך 39
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428823
רוצה שנחזור אליך?
אל ארז הימן, עו"ד ונוטריון

הליכי הוצאה לפועל נפתחים כנגד חייב לאחר שהנושה, אשר נקרא גם "הזוכה", ממלא בהוצאה לפועל טופס לפתיחת תיק.


קראו עוד בתחום

הליכי הוצאה לפועל נפתחים כנגד חייב לאחר שהנושה, אשר נקרא גם "הזוכה", ממלא בהוצאה לפועל טופס לפתיחת תיק. בבוא הזוכה לפתוח תיק זה, עליו להציג בפני ההוצאה לפועל את העילה לפתיחתו – דהיינו שטר החוב המקורי או השיק אשר את גבייתו הוא מבקש לממש.

 

במידה וצ'ק או שטר חוב עומדים בבסיס התיק, הזוכה יגיש בקשה לביצוע השטר. בטרם ינקטו כנגד החייב הליכי גבייה שונים, לשכת ההוצאה לפועל שולחת אליו הודעת אזהרה. מרגע שנמסרה הודעת האזהרה לידיו של החייב, ישנם 20 ימים בהם הוא רשאי לשלם את החוב או לטעון כנגד פתיחת ההליך טענות הגנה.
 
חייב אשר לידיו התקבלה אזהרה כאמור, רשאי להתנגד לכך על ידי העלאת טענת התנגדות לביצוע שטר. תקנה 106(א) לתקנות ההוצאה לפועל קובעת כי התנגדותו של חייב לביצוע שטר צריכה להיות מוגשת בתוך 30 ימים ממועד המצאת האזהרה לידיו. ההתנגדות מוגשת ללשכת ההוצאה לפועל, היכן אשר הוגשה בקשת ביצוע השטר.
 
במידה והחייב אינו עומד בפרק זמן זה, עליו לצרף לבקשת ההתנגדות גם בקשה להארכת מועד. הבקשה להארכת מועד תוגש בצירוף תצהיר המפרט את הסיבות המצדיקות את איחור המועד מעבר ל-20 הימים הקבועים בחוק. בניגוד לבקשה אשר הוגשה במועד, ובה מעוכבים באופן אוטומטי ההליכים בהוצאה לפועל כנגד החייב, בקשה אשר הוגשה באיחור אינה מעכבת את ההליכים מיידית ויש להגיש בקשה נוספת לעיכוב הליכים בלשכת ההוצאה לפועל.
 
איך מגישים בקשת התנגדות?
 
התנגדות לביצוע שטר צריכה להיות ערוכה על פי טופס 19 אשר בתוספת ועליה להיות מוגשת למקום בו הוגשה בקשת ביצוע השטר כנגד החייב. על הבקשה לכלול פרטים מזהים כגון שם ומען של המבקש והמתנגד, מספר התיק בהוצאה לפועל, הסכום לגביו מוגשת ההתנגדות, נימוקים המבססים את טענות ההתנגדות, שמו של המתנגד ואו עורך דינו, ומען להמצאת המסמכים.
 
הכללים להגשת התנגדות לביצוע שטר מופיעים בסעיף 81א(ג) לחוק ההוצאה לפועל. סעיף זה קובע כי ההתנגדות צריכה להיות מוגשת בעותק אחד, בצירוף תצהיר חתום על ידי עורך דין ובו מתוארות עובדות המאומתות וטענות התומכות בהתנגדות. כמו כן, מוטל על החייב לצרף מסמכים נוספים – העתק מהבקשה לביצוע השטר (על כל רצופותיה), העתק מסמכים אשר משמשים בסיס לבקשה, העתק של ההתנגדות לביצוע השטר ובמידה והוא מיוצג על ידי עורך דין עליו לצרף ייפוי כוח מתאים.
 
סעיף 81א(ג) קובע עוד כי ראש ההוצאה לפועל יעכב את ביצוע את השטר, באם הוגשה בקשת התנגדות, ויעביר את העניין לפתחו של בית המשפט. במידה ובית המשפט יחליט לקבל ההתנגדות, יחל דיון בתיק בסדר דין מקוצר כאשר בקשת ביצוע השטר משמשת ככתב תביעה ואילו תצהיר ההתנגדות ככתב הגנה. בית המשפט רשאי לדחות את ההתנגדות ולהחזיר את התיק להוצאה לפועל לשם המשך הליכים.

עודכן ב: 25/11/2012

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא הוצאה לפועל וחובות
חדשות ופסקי דין בנושא הוצאה לפועל וחובות
הורים לילד שעבר התעללות בגן הבהירו לגננת במשפחתון החדש כי עליה לחבר אותם למצלמות המתעדות אונליין את מה שמתרחש בגן. מאחר שמערכת המצלמות הפסיקה לפעול, נקבע כי ההורים היו זכאים להוציא את הילד מהגן באופן מיידי וללא הודעה מראש
מאת: LawGuide | 06/09/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שחר & שחר - משרד עו"דשחר & שחר - משרד עו"דירושלים והסביבה053-9377930ייצוג חייבים וזוכים בהליכי הוצאה לפועל ופשיטת רגל. שלוחות: ירושלים ותל אביב.
עו״ד קליה טאוזר ליפקיןעו״ד קליה טאוזר ליפקיןאזור המרכז053-7101875דיני עבודה, חדלות פרעון, פשיטות רגל והסדרי חוב
יחיאלי, יומטוביאן ושות`יחיאלי, יומטוביאן ושות`אזור המרכז053-9386719המשרד עוסק במקרקעין, הוצאה לפועל, פשיטות רגל וזכויות רפואיות.
עורך דין מוריס סידיעורך דין מוריס סידיאזור המרכז053-9370255עוסק מזה שנים בתעבורה, פלילי והוצאה לפועל, מייצג בבתי המשפט בכל הארץ.
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עו"ד גידי אייזנשטייןעו"ד גידי אייזנשטייןאזור השרון והסביבה053-6112791עוסק בדיני עבודה, דיני מיסים, מיסוי מקרקעין, הוצל"פ ייעוץ כלכלי ומסחרי
פרי מרקו - עורך דיןפרי מרקו - עורך דיןאזור המרכז053-9429019פשיטת רגל, מחיקת חובות הוצאה לפועל ובנקים
עו"ד תומר ברביעו"ד תומר ברביאזור המרכז053-6112792עוסק מזה שנים במקרקעין, ליטיגציה אזרחית, דיני חברות, עבודה, והוצאה לפועל
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
טייבי נתנאל עו"ד ושות`טייבי נתנאל עו"ד ושות`ירושלים והסביבה053-9428367עוסק בתחום האזרחי-מסחרי, לרבות מקרקעין, משפחה, הוצאה לפועל ועבודה