שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי על חקירת מצ"ח - כל מה שרצית לדעת

על חקירת מצ"ח - כל מה שרצית לדעת

 
מאת: דנה נוף עו"ד    053-9374409| פורסם ב: 21/10/2012 | צפיות: 913
  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: פלי"ם 2
  • עיר: חיפה
  • טלפון: 053-9374409
רוצה שנחזור אליך?
אל דנה נוף עו"ד

התייעצות עם עו"ד צבאי בשלב מוקדם ככל הניתן, תשמור על זכויותיך בחקירה והמשפט ותקבע את המשך התהליכים המשפטיים . התייעצות בעו"ד צבאי אינה מלמדת על אשמה.


קראו עוד בתחום

במסגרת חקירה פלילית במשטרה הצבאית החוקרת או במשטרת ישראל גובים עדויות ואוספים ראיות לצורך הוכחה של ביצוע עבירה פלילית על י די חשוד זה או אחר.

 

אין ספק, שאדם מן היישוב אשר אינו בקי ברזי החקירה הרי שמדובר באחד האירועים המלחיצים ביותר בחייו וחוקרי מצ"ח מנצלים את המצב ואף עושים מאמצים להגברת הלחץ לצורך לקידום החקירה.

 

קיימים שני סוגי נחקרים וחשוב לדעת את ההבדל ביניהם:

 

נחקר כחשוד: חשוד בביצוע עבירה זכאי על פי חוק כי בטרם תחל החקירה על החוקרים להזהירו כי הוא אינו חייב לומר דבר, וכי כל מה שיאמר עשוי לשמש נגדו כראיה במשפט. לכן, חקירת חשוד נקראת: "חקירה תחת אזהרה". נחקר החשוד בביצוע העבירה אינו חייב להשיב לשאלות החוקרים ורשאי להתייעץ עם עו"ד צבאי.


לנחקר תחת אזהרה עומדת זכות השתיקה אולם עליו לדעת כי שמירה על זכות השתיקה עלולה לעמוד לו לרועץ ואף להזיק לו ואף יכולה לחזק את משקל ראיות התביעה נגדו.

 

נחקר כעד: נחקר כעד, חייב, ככלל, להשיב על שאלות חוקרי מצ"ח. בד"כ השאלות הינם שאלות שמטרתן לבסס את האשמה של מישהו אחר. לנחקר כעד, יש זכות לאי הפללה עצמית. דהיינו, הוא אינו חייב להשיב לשאלות שעלולות להפלילו בביצוע עבירה.

 

מי שנחקר כעד ובמהלך החקירה מתגלה מידע שהופך אותו לנחקר כחשוד חייב לדעת כי על החוקרים מוטלת החובה להזהירו כי הוא הופך לנחקר "תחת אזהרה" . או אז, הוא לא חייב לענות לשאלות ורשאי להתייעץ עם עורך דין צבאי.

 

במצב של מעצר במהלך החקירה, חוקרי מצ"ח חייבים לאפשר לחשוד להיוועץ בעו"ד צבאי בעל אישור להופיע בבתי דין צבאיים.


התייעצות עם עו"ד צבאי לפני ובמהלך העדות, עשויה לשנות מהותית את החקירה ומשפיעה על המשך ההליך המשפטי, כתב האישום, ההרשעה והרישום הפלילי. השופטים בבתי דין צבאיים נותנים משקל רב להודאות והפללות בחקירה.

 

חוקרי מצ"ח משתמשים בטכניקות חקירה ובתרגילי חקירה שונים ומתוחכמים, שרובם לא מוכרים לנחקרים, והם אינם יודעים כיצד להתמודד עמם. תרגילים אלו, גורמים לחשודים לחשוב (בטעות מכוונת של חוקרי מצ"ח) שגורלם הוכרע ועדיף שיודו בביצוע העבירה בה הם חשודים בביצועה.

 

ככלל, ישנם תרגילי חקירה מותרים, מותר לחוקרי מצ"ח לעשות שימוש בתרגילי חקירה ובאמצעי חקירה מתוחכמים, אולם אסור לחוקרים להשתמש בשפה או במעשים משפילים מבזים ומאיימים כדי להפעיל על הנחקר לחץ ולהלך עליו אימים כדי לשבור את רוחו ולהביא למצב שיודה.


לחייל שנחקר במצ"ח, ויהיה חזק נפשית ככל שיהיה, אין תמיד את היכולת והכלים להתמודד עם שיטות החקירה של מצ"ח בכוחות עצמו.

חוקרי מצ"ח אינם יכולים לחייב חשוד למסור עדות לפני שהתייעץ עם עורך דין. בדרישה של חשוד להפסיק את החקירה עד שיתייעץ עם עורך-דין לא נתפסת כשימוש בזכות השתיקה ולא אמורה לפגוע בחשוד , נהפוכו, רק עשוייה לסייע לו.

 

חשוב לציין כי עורך-דין המתמחה במשפט צבאי, בעל אישור הופעה בבתי דין צבאיים יכול לסייע רבות לחייל שאינו מבין את ההליך המנוהל כנגדו או מתקשה להתמודד איתו. התייעצות עם עורך דין צבאי אינה מלמדת על אשמה .

 

אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי או חוות דעת, או תחליף לייעוץ משפטי אצל עו"ד, האמור לעיל אינו אלא תיאור כללי בלבד ולא מחייב של הנושא. בכל מקרה ספציפי יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעו"ד.
 


עודכן ב: 21/10/2012
דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה ללא התחייבות אל דנה נוף עו"ד
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
בשל תשתית ראייתית לא מספקת שהסתמכה בעיקרה על עדותה של האישה, אשר נתפסה כמוגזמת על ידי בית המשפט ונסתרה על ידי עובדות חיצוניות, הוחלט לזכות באופן מלא את בן זוגה לשעבר אשר הואשם בתקיפתה
מאת: LawGuide | 06/03/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד יונתן רבינוביץעו"ד יונתן רבינוביץאזור המרכז053-6112798בעל ניסיון וידע מקצועי נרחב בתחומים: דיני תעבורה, משפט פלילי וצבאי פלילי
מוטי אדטו מוטי אדטו אזור המרכז 053-9377926עו"ד פלילי באזור מרכז וירושלים עם 20 שנות ניסיון בייצוג נורמטיביים במשפט פלילי
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד חיים אליהעו"ד חיים אליהאזור המרכז053-7101868הצלחות מוכחות בדיני תעבורה, משפט פלילי ותכנון ובניה
עו"ד חגית רייזמן-אבודרהםעו"ד חגית רייזמן-אבודרהםירושלים והסביבה053-9428412משפט פלילי, דין משמעתי, עבריינות נוער, דיני תעבורה, חנינות.
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161פלילי ותעבורה -נהיגה בפסילה, בשכרות, חקירה משטרתית, ייצוג אסירים
עו"ד רוני יאירעו"ד רוני יאיראזור המרכז053-9428370ר"צ חקירות לשעבר במשטרת, משרדו פועל בתחום הפלילי וצווארון לבן.
אגמי כהן סבג ושות` - משרד עו"דאגמי כהן סבג ושות` - משרד עו"דאזור המרכז053-7933110בראשות ראש יאח"ה לשעבר עוסק בפלילי, צווארון לבן, משפט מסחרי ומיסים
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ונוסה ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
עו"ד אלעד שאולעו"ד אלעד שאולאזור המרכז053-9386765תובע פלילי בעברו, בעל משרד עו"ד פליליים המייצג לקוחות נורמטיביים
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן