שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה טעויות נפוצות בניסוח צוואה או - איך לא לנסח צוואה

טעויות נפוצות בניסוח צוואה או - איך לא לנסח צוואה

 
מאת: עו"ד אודליה אלטמן| פורסם ב: 20/08/2012 | צפיות: 1728
4.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

רוצה שנחזור אליך?
 

אודליה אלטמן מדגישה נקודות חשובות בכתיבת צוואה שכולנו צריכים להכיר.


קראו עוד בתחום

אף אחד מאיתנו אינו רוצה שצוואתו תבוטל ולא תקוים. אם כבר טרחנו וכתבנו צוואה, ואף שילמנו שכ"ט עו"ד בעבורה, ברי כי אנו שואפים שהיא תבוצע כלשונה.

 

ואולם, מידי שנה בשנה מגיעים לפתחם של בתי משפט אלפים רבים של תיקים שעניינם צוואות. כדבר שבשגרה נפסלות צוואות עקב התנגדויות שהגישו לקיומן יורשים ממורמרים שלא נזכרו בהן, וכך בסופו של יום לא ניתן לאותן צוואות תוקף משפטי.

 

בכל מקרה ומקרה כזה, עקב הריבים העקובים מדם על חלוקת הירושה,נוצר סכסוך משפחתי קשה, אשר המשפחה איננה מצליחה להשתקם ממנו, ונוצר בין בניה קרע בלתי הפיך.

 

כדי למנוע סכסוך בין קרובי המשפחה האהובים עלינו, ובעיקר בין בנינו ובנותינו, חשוב מאד להשאיר צוואה תקפה ומסודרת. אמנם כמעט כל עורכי הדין נוהגים לערוך צוואות, אך לא כולם מתמחים ומתמצאים בדיני ירושה. חשוב לפנות אל עו"ד העוסק בדיני ירושה וצוואות, אחרת צאצאיכם עלולים לשלם ביוקר על טעויות שתיגרמנה בניסוח הצוואה שלכם.


ניסוח לא נכון של צוואה ימנע בעצם את קיום רצון ההורים. מעשה שהיה כך היה - אב ל-10ילדים ערך צוואה, וכתב בה שהוא משאיר את כול רכושו לבנו הבכור, כי הוא סומך עליו ומאמין שאותו בן בכור ידע לחלק את הרכוש בצדק בין כל האחים והאחיות. ומה קרה? הבן הבכור לקח הכול לעצמו. אחיו תבעו אותו בבית המשפט, והפסידו במשפט. כיון שהאב לא כתב בלשון ציווי: "אני מצווה עליך לחלק בשווה בין אחיך", החלק הדן בשיתוף האחים בירושה לא הוכר כהוראת צוואה, והבכור קיבל את הכול. חובה אפוא לנסח צוואה בלשון פקודה וציווי.


בצוואה אסור רק להדיר, קרי לקבוע מי לא יקבל. בצוואה חובה גם להעניק למישהו, לקבוע מי כן זכאי לרשת. נבחן עתה מקרה המדגים את הבעייתיות הזו: גבר שהיה בהליכי גירושין קשים מאשתו התאבד, והשאיר מכתב הנושא את הכותרת "צוואה", בה פירט על פני 10 עמודים כמה אשתו וילדיו פגעו בו, ושלכן הוא מצוי בנתק מוחלט מהם, והחליט שלא להוריש להם ולו פרוטה שחוקה אחת.

 

הבעיה הייתה שהוא לא כתב בכל עשרת הדפים למי הוא כן רוצה להוריש,ולכן נקבע בבית המשפט שזו לא צוואה תקפה. משכך חולקה הירושה על פי הדין, כפי שעושים כאשר אין למנוח צוואה, וכך קרה שהאישה והילדים שנואי נפשו ירשו הכול. למעשה,עיקרון העל של דיני הירושה, הניסיון לתת תוקף לרצונו של המת, נחל בתיק ההוא תבוסה קשה.


ישנם דברים שאסור לכתוב בצוואה. כך למשל, תנאים בלתי חוקיים ששולבו בצוואה אינם תקפים.למשל: היו היה אב שהוריש את כל עיזבונו לבתו, אבל בתנאי שזו תתגרש מבעלה "האפס", כלשון הצוואה. בית המשפט קבע שהצוואה עצמה תקפה, אבל התנאי המגביל הזה איננו תקף, כי בלתי חוקי לצוות על אשת איש לעזוב את בעלה. התוצאה הייתה שהבת ירשה מבלי להתגרש, וששוב לא נעשה רצונו של המת.

 

כאשר מוכנס לצוואה תנאי בלתי חוקי,רק התנאי מתבטל, ולא הצוואה כולה. פירושו של דבר שהיורש שרצינו שיקבל דבר מה רק בכפוף לקיום תנאי, יקבל את אותו דבר, ויהיה פטור מקיום התנאי. ניסוח כזה לא ייתן תוקף לרצוננו.


להלן מספר מקרים נוספים לדוגמא: בתקדים אחד, אדם הוריש את רכושו לילדיו, שהתגוררו בחו"ל, והציב תנאי ליורשתם – שיבואו לגור בישראל. הילדים ערערו על תוקף התנאי, ובית המשפט קבע שהוא תקף, ורק מי שיבוא לגור פה יקבל את חלקו, כי זה לא תנאי בלתי חוקי.

 

בתקדים אחר, אישה הורישה את רכושה לחתולי הרחוב של עיריית רמת-גן. בבית המשפט נקבע שזה תנאי תקף. כדי שהרכוש יגיע לחתולי הרחוב, הוא חולק בין עמותות לרווחת בעלי חיים הפועלות באותו אזור.

 

יתכן שגם כמה כלבים זכו מן ההפקר ביחד עם החתולים. פס"ד נוסף לדוגמא - אישה ערירית שהורישה את הכול ל"חייל טוב" – נקבע שזו לא צוואה, כי לא ברור מי היורש,אבל הכירו בזה בתור הקדש לפי חוק הנאמנות.


תנאים נוספים שהוכרו בפסיקה כחוקיים:חיוב היורש להביא לעולם ילד, לסיים תואר אקדמי או להוציא פירסינג בלשון.


טעות נפוצה נוספת היא להשאיר הרבה צוואות, ללא סימון בתאריך, ואז בבוא יום פקודה לא ניתן לדעת איזו מהן היא האחרונה והגוברת על האחרות. ידוע מקרה של אב, שמסר לכל אחד מילדיו צוואה שונה לחלוטין, אשר לפיה אותו ילד יירש לבדו את כל הרכוש לאחר מות האב.

 

אב ערמומי זה נהנה מטיפול מסור מאד של ילדיו כל ימי חייו. כולם התחרו על תשומת ליבו, בהיותם אסירי תודה על הירושה שעומדת ליפול בחלקם.

 

לאחר לכתו של האב, משהתגלה כי ישנן צוואות אחדות הסותרות זו את זו, הן פסלו האחת את האחרת, ובהעדר תאריכים לא ניתן היה גם לברר אם אחת מהן תקפה וגוברת על האחרות. לפיכך לא קוימו הצוואות, אלא נפסלו כולן, וכל האחים ירשו שווה בשווה. האב הזה מתגלגל בוודאי מצחוק בעולם הבא...


בחוק הירושה ישנם כללים כיצד בדיוק ניתן לכתוב צוואה בכתב יד. אבל - מי שיש לו כתב יד בלתי קריא, מוטב שלא יניח צוואה בכתב יד, אלא רק צוואה מודפסת עם שני עדים, לרבות הנוסחים המדויקים של הצהרות הנדרשים בחוק.


חשוב מאד לשמור את הצוואה במקום בטוח,כי אם היא לא תימצא ע"י היורשים, היא לא תקוים. לא נרצה שצוואתנו תושמד חלילה,בטעות או בכוונה. אפשר להפקיד צוואה למשמרת אצל עוה"ד שערך אותה, או אצל היורשים לפי הצוואה – שסביר להניח כי ישמרו עליה כעל בבת עינם, או אצל הרש לענייני ירושה – שזה כבר כרוך בתשלום, וזהו מרשם ארצי ממוחשב.


ישנם נכסים שאי אפשר להוריש אותם בצוואה:קופות גמל, קרנות פנסיה, ביטוחי חיים, ועוד, כל אלה אינם בכלל העיזבון ואינם עוברים ליורשים לפי צוואה.

 

במקום זאת יש לתת הודעה לחברת הביטוח או קרן הפנסיה,ולפרט למי אנו רוצים להוריש את הכספים. זה נעשה על ידי מילוי טופס שבו ממנים מוטבים או נהנים.

 


המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
מצד אחד, הבעל הגיש תביעה לגירושין וטען שאשתו בגדה בו במשך שנות נישואיהם. מצד שני, האישה הגישה תביעה לשלום בית וביקשה שבעלה יחזור הביתה. מה קבע בית הדין הרבני?
מאת: LawGuide | 19/03/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד עדי מלאכיעו"ד עדי מלאכיאזור השרון והסביבה053-7293465עוסקת בתחומים מקרקעין נדל"ן, חוזים, מסחרי ועסקים, צוואות וירושות.
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
עורכת דין סופי אביב עורכת דין סופי אביב אזור הצפון053-7101180עוסקת במקרקעין ונדל"ן ליטיגציה צוואות וירושות אזור חיפה והצפון
משרד עו"ד גישור ונוטריון-חיה לזר נוטקיןמשרד עו"ד גישור ונוטריון-חיה לזר נוטקיןאזור השפלה והסביבה053-9428887דיני משפחה ומעמד אישי - גירושין, סכסוכי ירושה, אפוטרופסות, ידועים בציבור
עו"ד גילה עיניעו"ד גילה עיניאזור השפלה והסביבה053-9428406עוסקת בייפוי כח מתמשך, גירושין, ממון, משמורת, רכוש, צוואות וירושות ואבהות
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
מור כרמי עורכת דין ומגשרת מור כרמי עורכת דין ומגשרת אזור הצפון053-6112829מתמחה בהליכי גירושין הסכם ממון, צוואות, גביית מזונות וייפוי כח מתמשך
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
משרד עו"ד יצחק קארומשרד עו"ד יצחק קארואזור הדרום053-9428453עוסק בדיני המשפחה ומעמד אישי ובדיני תעבורה. שלוחות בתל אביב ובאר שבע
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון עו"ד ומגשרת ענבל כספי גאון אזור הצפון053-6130839עוסקת בדיני משפחה, גישור בגירושין בין בני זוג, הסכם ממון וחיים משותפים.
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
ד"ר איריס טרומן , משרד עו"דד"ר איריס טרומן , משרד עו"דאזור המרכז053-8007701ליווי וייצוג בתביעות: דיני עבודה, דיני משפחה, משפט מסחרי, לשון הרע ומקרקעין.
משרד עורכי דין שרון סגל ושות`משרד עורכי דין שרון סגל ושות`אזור השרון והסביבה053-9374376עוסק בדיני גירושין, משפחה וירושה ובמעמד אישי. שלוחות בתל אביב ובנתניה.