שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפחה וירושה טעויות נפוצות בניסוח צוואה או - איך לא לנסח צוואה

טעויות נפוצות בניסוח צוואה או - איך לא לנסח צוואה

 
מאת: עו"ד אודליה אלטמן| פורסם ב: 20/08/2012 | צפיות: 1490
4.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 1)

רוצה שנחזור אליך?
 

אודליה אלטמן מדגישה נקודות חשובות בכתיבת צוואה שכולנו צריכים להכיר.


קראו עוד בתחום

אף אחד מאיתנו אינו רוצה שצוואתו תבוטל ולא תקוים. אם כבר טרחנו וכתבנו צוואה, ואף שילמנו שכ"ט עו"ד בעבורה, ברי כי אנו שואפים שהיא תבוצע כלשונה.

 

ואולם, מידי שנה בשנה מגיעים לפתחם של בתי משפט אלפים רבים של תיקים שעניינם צוואות. כדבר שבשגרה נפסלות צוואות עקב התנגדויות שהגישו לקיומן יורשים ממורמרים שלא נזכרו בהן, וכך בסופו של יום לא ניתן לאותן צוואות תוקף משפטי.

 

בכל מקרה ומקרה כזה, עקב הריבים העקובים מדם על חלוקת הירושה,נוצר סכסוך משפחתי קשה, אשר המשפחה איננה מצליחה להשתקם ממנו, ונוצר בין בניה קרע בלתי הפיך.

 

כדי למנוע סכסוך בין קרובי המשפחה האהובים עלינו, ובעיקר בין בנינו ובנותינו, חשוב מאד להשאיר צוואה תקפה ומסודרת. אמנם כמעט כל עורכי הדין נוהגים לערוך צוואות, אך לא כולם מתמחים ומתמצאים בדיני ירושה. חשוב לפנות אל עו"ד העוסק בדיני ירושה וצוואות, אחרת צאצאיכם עלולים לשלם ביוקר על טעויות שתיגרמנה בניסוח הצוואה שלכם.


ניסוח לא נכון של צוואה ימנע בעצם את קיום רצון ההורים. מעשה שהיה כך היה - אב ל-10ילדים ערך צוואה, וכתב בה שהוא משאיר את כול רכושו לבנו הבכור, כי הוא סומך עליו ומאמין שאותו בן בכור ידע לחלק את הרכוש בצדק בין כל האחים והאחיות. ומה קרה? הבן הבכור לקח הכול לעצמו. אחיו תבעו אותו בבית המשפט, והפסידו במשפט. כיון שהאב לא כתב בלשון ציווי: "אני מצווה עליך לחלק בשווה בין אחיך", החלק הדן בשיתוף האחים בירושה לא הוכר כהוראת צוואה, והבכור קיבל את הכול. חובה אפוא לנסח צוואה בלשון פקודה וציווי.


בצוואה אסור רק להדיר, קרי לקבוע מי לא יקבל. בצוואה חובה גם להעניק למישהו, לקבוע מי כן זכאי לרשת. נבחן עתה מקרה המדגים את הבעייתיות הזו: גבר שהיה בהליכי גירושין קשים מאשתו התאבד, והשאיר מכתב הנושא את הכותרת "צוואה", בה פירט על פני 10 עמודים כמה אשתו וילדיו פגעו בו, ושלכן הוא מצוי בנתק מוחלט מהם, והחליט שלא להוריש להם ולו פרוטה שחוקה אחת.

 

הבעיה הייתה שהוא לא כתב בכל עשרת הדפים למי הוא כן רוצה להוריש,ולכן נקבע בבית המשפט שזו לא צוואה תקפה. משכך חולקה הירושה על פי הדין, כפי שעושים כאשר אין למנוח צוואה, וכך קרה שהאישה והילדים שנואי נפשו ירשו הכול. למעשה,עיקרון העל של דיני הירושה, הניסיון לתת תוקף לרצונו של המת, נחל בתיק ההוא תבוסה קשה.


ישנם דברים שאסור לכתוב בצוואה. כך למשל, תנאים בלתי חוקיים ששולבו בצוואה אינם תקפים.למשל: היו היה אב שהוריש את כל עיזבונו לבתו, אבל בתנאי שזו תתגרש מבעלה "האפס", כלשון הצוואה. בית המשפט קבע שהצוואה עצמה תקפה, אבל התנאי המגביל הזה איננו תקף, כי בלתי חוקי לצוות על אשת איש לעזוב את בעלה. התוצאה הייתה שהבת ירשה מבלי להתגרש, וששוב לא נעשה רצונו של המת.

 

כאשר מוכנס לצוואה תנאי בלתי חוקי,רק התנאי מתבטל, ולא הצוואה כולה. פירושו של דבר שהיורש שרצינו שיקבל דבר מה רק בכפוף לקיום תנאי, יקבל את אותו דבר, ויהיה פטור מקיום התנאי. ניסוח כזה לא ייתן תוקף לרצוננו.


להלן מספר מקרים נוספים לדוגמא: בתקדים אחד, אדם הוריש את רכושו לילדיו, שהתגוררו בחו"ל, והציב תנאי ליורשתם – שיבואו לגור בישראל. הילדים ערערו על תוקף התנאי, ובית המשפט קבע שהוא תקף, ורק מי שיבוא לגור פה יקבל את חלקו, כי זה לא תנאי בלתי חוקי.

 

בתקדים אחר, אישה הורישה את רכושה לחתולי הרחוב של עיריית רמת-גן. בבית המשפט נקבע שזה תנאי תקף. כדי שהרכוש יגיע לחתולי הרחוב, הוא חולק בין עמותות לרווחת בעלי חיים הפועלות באותו אזור.

 

יתכן שגם כמה כלבים זכו מן ההפקר ביחד עם החתולים. פס"ד נוסף לדוגמא - אישה ערירית שהורישה את הכול ל"חייל טוב" – נקבע שזו לא צוואה, כי לא ברור מי היורש,אבל הכירו בזה בתור הקדש לפי חוק הנאמנות.


תנאים נוספים שהוכרו בפסיקה כחוקיים:חיוב היורש להביא לעולם ילד, לסיים תואר אקדמי או להוציא פירסינג בלשון.


טעות נפוצה נוספת היא להשאיר הרבה צוואות, ללא סימון בתאריך, ואז בבוא יום פקודה לא ניתן לדעת איזו מהן היא האחרונה והגוברת על האחרות. ידוע מקרה של אב, שמסר לכל אחד מילדיו צוואה שונה לחלוטין, אשר לפיה אותו ילד יירש לבדו את כל הרכוש לאחר מות האב.

 

אב ערמומי זה נהנה מטיפול מסור מאד של ילדיו כל ימי חייו. כולם התחרו על תשומת ליבו, בהיותם אסירי תודה על הירושה שעומדת ליפול בחלקם.

 

לאחר לכתו של האב, משהתגלה כי ישנן צוואות אחדות הסותרות זו את זו, הן פסלו האחת את האחרת, ובהעדר תאריכים לא ניתן היה גם לברר אם אחת מהן תקפה וגוברת על האחרות. לפיכך לא קוימו הצוואות, אלא נפסלו כולן, וכל האחים ירשו שווה בשווה. האב הזה מתגלגל בוודאי מצחוק בעולם הבא...


בחוק הירושה ישנם כללים כיצד בדיוק ניתן לכתוב צוואה בכתב יד. אבל - מי שיש לו כתב יד בלתי קריא, מוטב שלא יניח צוואה בכתב יד, אלא רק צוואה מודפסת עם שני עדים, לרבות הנוסחים המדויקים של הצהרות הנדרשים בחוק.


חשוב מאד לשמור את הצוואה במקום בטוח,כי אם היא לא תימצא ע"י היורשים, היא לא תקוים. לא נרצה שצוואתנו תושמד חלילה,בטעות או בכוונה. אפשר להפקיד צוואה למשמרת אצל עוה"ד שערך אותה, או אצל היורשים לפי הצוואה – שסביר להניח כי ישמרו עליה כעל בבת עינם, או אצל הרש לענייני ירושה – שזה כבר כרוך בתשלום, וזהו מרשם ארצי ממוחשב.


ישנם נכסים שאי אפשר להוריש אותם בצוואה:קופות גמל, קרנות פנסיה, ביטוחי חיים, ועוד, כל אלה אינם בכלל העיזבון ואינם עוברים ליורשים לפי צוואה.

 

במקום זאת יש לתת הודעה לחברת הביטוח או קרן הפנסיה,ולפרט למי אנו רוצים להוריש את הכספים. זה נעשה על ידי מילוי טופס שבו ממנים מוטבים או נהנים.

 

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
פניה לייעוץ אישי ודיסקרטי ע"י עורך דין
עוד בנושא משפחה וירושה
חדשות ופסקי דין בנושא משפחה וירושה
בית המשפט לענייני משפחה דחה את טענת האב כי אינו חייב לשלם מזונות לבנו משום שהאם עברה גיור רפורמי ולכן אינה נחשבת יהודייה, אך כשהתברר שהכנסותיה גבוהות באופן ניכר מהכנסותיו ותביעת המזונות שהגישה מופרזת - הוחלט שהאב ישלם עבור הצרכים ההכרחיים בלבד של בנו
מאת: LawGuide | 22/03/2018
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


עו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןעו"ד סעאתי עדנה - משרד עו"ד ונוטריוןאזור המרכז 053-9428386דיני עבודה - עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי וכנוטריון צוואות והסכמים
עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות
עו"ד ומגשרת רבקה נירעו"ד ומגשרת רבקה ניראזור המרכז053-7105254עוסקת בדיני מקרקעין-נדל"ן ועסקאות מכר, משפחה וגישור ופשיטת רגל
עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי	עו"ד נוטריון ומגשרת אורית לוי אזור המרכז053-7101175עוסקת במשפט האזרחי-מסחרי, עם דגש מיוחד על נושאי נדל"ן מקרקעין ומשפחה.
עו"ד אביב סטרול עו"ד אביב סטרול אזור המרכז053-6112811עוסק בתחומים: דיני משפחה, דיני עבודה, הוצאה לפועל ופשיטת רגל
עורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןעורכת דין, מגשרת ונוטריונית - סמדר קשת בר-אוןאזור השרון והסביבה053-9428592עו"ד מגשרת ונוטריונית עם ותק רב בדיני משפחה, אזרחי, משקים חקלאיים ופשט"ר
בנימיני-דבש משרד עו"דבנימיני-דבש משרד עו"דאזור המרכז053-6130832משרד ותיק העוסק בתחום המשפחה, מקרקעין ופשיטות רגל.
עו"ד רועי ברומר עו"ד רועי ברומר אזור המרכז 053-7933126משרדנו עוסק בתחומי דיני משפחה על כל אופניו בדגש על זכויות הילד ומזונות
עו"ד יסמין מאירעו"ד יסמין מאיראזור השפלה והסביבה053-9386798דיני משפחה וגישור, הוצאה לפועל ופשיטת רגל בפרט.
עו"ד שי הראלעו"ד שי הראלאזור השפלה והסביבה 053-9370222עוסק במקרקעין, תמ"א 38, צוואת ירושות ואזרחות רומנית.
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
משרד עו"ד לוסי מאירמשרד עו"ד לוסי מאיראזור המרכז053-8007576עוסקת 13 שנה בדיני משפחה וירושה לרבות ליטיגציה בכלל הערכאות המשפטיות
משרד עורכי דין משה ליפשיץמשרד עורכי דין משה ליפשיץאזור השרון והסביבה053-7933120 קצין משטרה לשעבר. עוסק במשפט הפלילי, דיני תעבורה ודיני ומשפחה
עו"ד שמעון צורעו"ד שמעון צוראזור הצפון053-7105257עוסק בתחום הפלילי, תעבורה, משפחה מזה 17 שנים
בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון	בן-דוד, יוסף, שימונוב ושות` - משרד עורכי דין ונוטריון אזור השפלה והסביבה053-7933102עוסק בדיני משפחה ומעמד אישי, מקרקעין, הוצל"פ וחדלות פרעון