שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית הסכמת המטופל בניתוחים פלסטיים

הסכמת המטופל בניתוחים פלסטיים

 
מאת: ד"ר אלון קורן מידן, עורך דין ורופא שיניים    053-9428800| פורסם ב: 23/07/2012 | צפיות: 2594
  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: שד` ירושלים 6 (סיטיסנטר קומה 9)
  • עיר: חיפה
  • טלפון: 053-9428800
רוצה שנחזור אליך?
אל ד"ר אלון קורן מידן, עורך דין ורופא שיניים

ניתוחים פלסטיים הינם מטבע הדברים ניתוחים שמטרתן אסתטית וקוסמטית ואינה רפואית, ואדם יוכל להמשיך בשגרת חייו גם ללא ביצוע הניתוח הפלסטי.


קראו עוד בתחום

חובת הרופא לקבל את הסכמת המטופל לטיפול הרפואי המוצע מעוגנת בסעיף 13(א) לחוק זכויות החולה תשנ"ו – 1996, הקובע כי:
"לא יינתן טיפול רפואי למטופל אלא אם כן נתן לכך המטופל הסכמה מדעת לפי הוראות פרק זה"

"הסכמה מדעת" פירושה- הסכמת שניתנה לאחר שניתן למטופל מלוא המידע הנחוץ לו באופן סביר על מנת לקבל החלטה מושכלת האם להסכים לטיפול או לסרב לו.


החוק גם מפרט מהו אותו מידע שיש למסור למטופל, והוא כולל , בין היתר, את האבחנה וצפי התקדמות המחלה, תיאור הטיפול, מטרתו, סיכויי הצלחתו והסיכונים הכרוכים בו לרבות תופעות הלוואי הכאב וחוסר הנוחות הנלווים לטיפול, וכן פירוט של כל אלה לגבי טיפולים אפשריים אחרים או היעדר טיפול.


העברת המידע הרלוונטי למטופל נועדה להבטיח כי למטופל יתאפשר לקבל החלטה מושכלת אם להסכים לטיפול או להימנע ממנו, החלטה הנובעת מזכותו הטבעית של המטופל על גופו- הזכות לאוטונומיה.


היקף המידע שיש למסור למטופל נקבע על פי מבחן "החולה הסביר"- הוא אותו מידע מהותי שעל פי קנה המידה האובייקטיבי נדרש לחולה הסביר על מנת לקבל החלטה מושכלת באשר להסכמה או אי-הסכמה לטיפול המוצע.

 

בתי המשפט פסקו לא פעם, כי על הרופא למסור למטופל מידע בדבר הסיבוכים הנפוצים, ואין חובה למסור מידע על סיבוכים נדירים ביותר שסיכויי התרחשותם נמוכים, אם כי לא פעם נפסק כי גם סיבוכים שסיכויי התרחשותם עומדים על 3%, 1% ואף 0.5% הינם סיבוכים שיש לפרטם בפני המטופל.


ניתוחים פלסטיים הינם מטבע הדברים ניתוחים שמטרתן אסתטית וקוסמטית ואינה רפואית, ואדם יוכל להמשיך בשגרת חייו גם ללא ביצוע הניתוח הפלסטי.


בית המשפט העליון קבע כי חובת הגילוי המוטלת על הצוות הרפואי במקרים אלה הינה ברף העליון וככל שחיוניותו של הניתוח פחותה מההיבט הרפואי כך חובת הגילוי כוללת מידע מפורט יותר.


הפסיקה קבעה,כי ככל שמדובר בניתוח שאינו חיוני, כך יש למסור למטופל גם מידע בדבר סיכונים נדירים ביותר, שכן מול סיכויי התרחשותם של סיכונים אלו, הגם שנדירים, עומדת חוסר החיוניות של הניתוח המתוכנן.


חובת הגילוי גדולה יותר ככל שחומרתו של הסיבוך הנדיר הינה גדולה יותר ((פס"ד שלמה יצחק נ'בי"ח שערי צדק)
לאחרונה הפסיקה גם מבחינה לעניין חובת הגילוי בין מגזר הרפואה הציבורית למגזר הפרטי, וזאת שעה שבניתוח פרטי קיים ניגוד אינטרסים, כאשר קיימת מין הסתם אצל המנתח שאיפה מסחרית להרבות בניתוחים (פסד מלחי ליאת נ' אמריקן מדיקל סנטר בע"מ. )
עובדת היות הניתוחים הפלסטיים ניתוחים שאינם דחופים משפיעה גם על מועד מסירת המידע ונסיבותיו. הפסיקה אינה רואה בעין יפה מתן הסבר בסמוך לניתוח, לעיתים כשהמטופל כבר תחת השפעת סמי הרגעה , שכן במצב זה ספק אם למטופל הזמן והיכולת הנפשית להבין ולשקול את המידע הנמסר לו.
במידה ומוכח כי הופרה חובת הגילוי ולא נתקבלה הסכמת המטופל על פי הכללים, התוצאה המשפטית יכולה להיות אחת משתיים:
אם נגרם נזק כתוצאה מהטיפול ואם הוכח כי המטופל לא היה מסכים לטיפול באם היה נמסר לו המידע הרלוונטי, אזי הוכחה עוולת הרשלנות גם אם הנזק עצמו לא נגרם כתוצאה מרשלנות בטיפול הרפואי.
גם אם לא נגרם נזק, אזי ניתן לתבוע פיצוי נפרד בגין "פגיעה באוטונומיה"- דהיינו פיצוי בגין עצם הפגיעה ברגשותיו ובכבודו של המטופל, ובשל שלילת חופש הבחירה שלו ולא בגין עצם הנזק שנגרם לו כתוצאה מהטיפול הרפואי.
ד"ר אלון קורן-מידן
עו"ד,רופא שיניים
 


עודכן ב: 23/07/2012

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 11/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע