שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג נזקי גוף ותאונות ביטוח אובדן כושר עבודה

ביטוח אובדן כושר עבודה

 
מאת: שי סבג, משרד עו"ד    053-9428828| פורסם ב: 12/02/2012 | צפיות: 1870
  • איזור: אזור הצפון
  • כתובת: חיפה, קריות והצפון
  • עיר: קריות
  • טלפון: 053-9428828
רוצה שנחזור אליך?
אל שי סבג, משרד עו"ד

הסבר בדבר ביטוח אובדן כושר עבודה וזכאות לקבלו


קראו עוד בתחום

במקרה של פגיעה או מחלה, אשר הביאו לירידה קיצונית בהכנסות האדם, יש לבחון את כל המקורות אשר מהם יוכל הנפגע לקבל סעד כספי, מכח הדין ו/או מכח פנסיה ו/או פוליסה בחברת ביטוח.

 

מקורות אשר יפנה אליהן נפגע לברר את זכויותיו יהיו בדרך כלל אלו: ביטוח לאומי- נכות כללית או נכות נפגעי עבודה, פנסיה- תקציבית או צוברת, ביטוח – ביטוח מנהלים או ביטוח פרטי.

 

להבהרת התמונה במקצת, אתייחס בראשונה דווקא למקור שהוא ביטוח בחברות ביטוח.

 

אקדים ואומר כי חברות ביטוח הינן מוסדות לכוונת רווח, וככאלה תשלום תביעות בהכרח גורם לירידה ברווחיותן. לכן יש פעמים כי תגובת חברת הביטוח כלפי מבוטח אשר הגיש תביעה לקבלת פיצויים מכוח פוליסות חיים ו/או בריאות, הינה קשיחה ובלתי מתפשרת.

 
רבים מהמבוטחים אשר פונים לחברת ביטוח אחר תאונה או מחלה במטרה לקבל את תגמולי הביטוח מכח סעיף נכות מתאונה ו/או פיצוי חודשי במקרה של אובדן כושר עבודה נדחים על סף, ובמקרה הטוב מאושר להם סכום חלקי בלבד בבחינת "אין הקומץ משביע את הארי".

לעניין זה אמליץ מספר כללי מפתח של עשה ואל תעשה בעת פניה לחברת ביטוח בתביעה:

 

1. במקרה של אובדן כושר עבודה שיכול ויתמשך מעל ל 3 חודשים, יש לפנות לא יאוחר מחודשיים לאחר מקרה הביטוח לחברה. איחור בזמן משאיר פתח בידי חברת הביטוח לצמצם את הזכות או לבטלה ובמרבית המקרים ללא כל צדקה.

 

2. להצטייד בתיעוד רפואי מתאים. אישורי מחלה ממושכים מרופא משפחה יזכו על פי רוב בביטול מצד חברת הביטוח, מה שאין כך כאשר אישורים אלו ניתנים על ידי רופא מומחה בתחום הבעיה הרפואית.

 

3. במקרים קשים יותר יש להצטייד בחוות דעת נוספת של רופא תעסוקתי.

 

4. במקרה של דחיית התביעה ע"י חברת הביטוח או הקטנת הסכום שמגיע (צמצום הזכות), אין לקבל זאת כהלכה למשה מסיני ויש לפנות לעורך דין המומחה התחום על מנת שיאשר את החלטת חברת הביטוח, ויבקר אותה.

 

5. יש להיזהר מליפול במוקשים אשר חברות ביטוח טומנות לתובע .לדוגמא: לא בכל המקרים בהם תבקש חברת הביטוח להפנות את התובע לרופא מטעמה יש להיעתר לכך. מניסיוני, ברוב הגדול של מקרים, דעתו של הרופא חברת הביטוח תהיה סובייקטיבית וקיצונית וכמעט תמיד תחלוק על מסמכים רפואיים אחרים שניתנו באופן אובייקטיבי וסופו של דבר יכשיל רופא חברת הביטוח את התביעה ויעניק גושפנקא לחברת הביטוח לסרב לשלם.

 

6. במקרים רבים כאשר אדם איבד את כושרו לעבוד ולעסוק בעיסוקיו הספציפי, תשלח אותו חברת הביטוח להיות שומר בבית ספר או בקניון או בעוד כל מיני תפקידים "מעניינים" כיד הדמיון הטובה עליה. אין להיכנע לדרישה זו במקביל לבחינת תנאי הפוליסה בעיקר הגדרת " אי כושר עבודה" כנספח.

 

7. יש לשים לב לכך כי כיסוי אובדן כושר עבודה מקנה זכות לקבלת תגמולי ביטוח גם במקרה של אובדן כושר חלקי. תנאי לכך הוא קיום אובדן כושר מלא של לפחות יום אחד בלבד ולא יותר. במקרה של רכישת כיסוי ביטוחי מורחב אין צורך באובדן כושר מלא גם של יום אחד, והזכות מוקנית כבר מהיום הראשון (לאחר תקופת המתנה).

 

8. כל מקרה תביעה של אובדן כושר עבודה כרוך במילוי "טופס תביעה". טופס כזה מכיל שאלות רבות מכוונים שונים על מקרה התאונה ופרטים נוספים. רצוי למלא טופס זה עם גורם מקצועי וזאת על מנת לא להיכשל בפליטת קולמוס אשר תקשה על התביעה.

 

9. גם לאחר שחברת הביטוח תאשר כבר את התביעה, בדרך כלל ייעשו נסיונות מצידה לבחון את התובע מעת לעת האם עדיין הוא זכאי לתגמולים. במקרה כזה תדרוש חברת הביטוח המצאת בדיקות שונות, אישורים שונים ואף בדיקות אצל רופאיה. רצוי להיענות לדרישות אלה רק לאחר היוועצות עם גורם משפטי מוסמך, כאמור לעיל.

 


עודכן ב: 12/02/2012

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא נזקי גוף ותאונות
חדשות ופסקי דין בנושא נזקי גוף ותאונות
עובד במסגרייה נפגע קשות בידו השמאלית בעת שהתקין קמין. בית המשפט התרשם כי דרך העבודה שהייתה נהוגה במקום עבודתו הייתה רשלנית וסיכנה את העובדים, ולכן הטיל את האחריות לתאונה על מעסיקתו והורה לה לשלם לו פיצויים
מאת: LawGuide | 11/07/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


שי סבג, משרד עורכי דיןשי סבג, משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9428828עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, תביעות ביטוח, תאונות עבודה וסיעוד בכל הארץ.
פינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןפינקלמן עוזרי – משרד עורכי דיןירושלים והסביבה053-9370268מתמחה במימוש זכויות עובדים ומיצוי זכויות רפואויות בנזיקין ותביעות ביטוח
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
מעודה יוסף - עו"ד ומגשרמעודה יוסף - עו"ד ומגשראזור השרון והסביבה053-9428951דיני נזיקין, דיני משפחה, עבודה ומקרקעין
סביר ושות` משרד עורכי דיןסביר ושות` משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-7933128כ-20 שנות ניסיון במקרקעין, נזקי גוף ותאונות, דיני משפחה והסדרת מעמד בישראל
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות
עו"ד שרון בירון מרקוביץעו"ד שרון בירון מרקוביץאזור הדרום 053-9428863עו"ד מזה 20 שנים ונוטריון העוסקת בנזיקין, רשלנות רפואית, עבודה וחדלות פירעון
יובל ניב, משרד עורכי דיןיובל ניב, משרד עורכי דיןאזור השרון והסביבה053-9377914עוסק בתחום האזרחי לרבות דיני עבודה, נזיקין ודיני משפחה, צוואות וירושות
עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת בתאל מנור משרד עו"ד ומגשרת אזור הצפון053-9370224המשרד עוסק בניהול חובות, פשיטת רגל, נזקי גוף, תאונות דרכים וזכויות עובדים.