שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג רשלנות רפואית ספינה ביפידה – רשלנות רפואית באי איתורו של מום מולד

ספינה ביפידה – רשלנות רפואית באי איתורו של מום מולד

 
מאת: אילן זריהן - משרד עורכי דין    | פורסם ב: 03/11/2011 | צפיות: 2093
  • איזור: אזור השפלה והסביבה
  • כתובת: ר`ח ערער 9, מרכז עזריאלי, בית שמעון - קומה 5
  • עיר: מודיעין
  • טלפון: לחץ להצגת המספר
רוצה שנחזור אליך?
אל אילן זריהן - משרד עורכי דין

ספינה ביפידה (Spina Bifida; שדרה שסועה) הינה פגם מולד המתפתח אצל עוברים במהלך החודש הראשון להריון.


קראו עוד בתחום

ספינה ביפידה (Spina Bifida; שדרה שסועה) הינה פגם מולד המתפתח אצל עוברים במהלך החודש הראשון להריון. הפגיעה היא תוצאה של כישלון חוט השדרה להסגר כראוי במשך החודש הראשון להריון והדבר נותן ביטויו בפתח בחוליה אחת או במספר חוליות בעמוד השדרה דרכו בולטים עצבי חוט השדרה.

 

ספינה ביפידה עלולה לגרום לפגיעה מוטורית מגובה הפגם ומטה, וכן לסיבוכים במערכת שלפוחית השתן ופעילות המעיים. חומרת הפגיעה התפקודית תלויה במיקום המום קרי, כאשר מומים נמצאים במיקום גבוה בחוט השדרה תיגרם פגיעה חמורה יותר בתפקוד מאשר מומים במקום נמוך יחסית.

 

למום השדרתי מתלווה לעתים תכופות הידרקון (הידרוצפלוס ) משמע, צבירה של נוזלים בתוך המוח, בגינם זקוקים הילדים להחדרת צינור ניקוז המתעל את הנוזלים העודפים לחלל הבטן. זאת ועוד, במקרים מסוימים ניתן לבצע תיקון כירורגי מיד לאחר הלידה או אף במהלך ההיריון (בעיקר בחודש הרביעי או החמישי), אך תיקון זה אינו מביא להעלמות כל התסמינים ואינו גורם לריפוי מוחלט.

 

במחקרים שבוצעו, ידוע כי ספינה ביפידה קשורה למחסור בחומצה פולית או בחוסר ויטמין B12 בגוף האישה, לפני ההתעברות ובשבועות הראשונים להיריון. לכן, מומלץ לכל אישה לצרוך חומצה פולית כתוסף מזון במשך שלושה חודשים לפחות לפני תחילת ההיריון ובמהלכו.

 

אבחונו של מום זה ניתן לעיתים לגילוי בבדיקות שנערכות במהלך ההיריון, כגון בדיקת חלבון עוברי שרמות גבוהות מעבר לנורמה של חלבון זה יכולות להעיד על קיומו של המום, ובדיקת סקירת מערכות. כאשר מאובחן כי העובר סובל מהצורה הקשה של פגם זה, ברוב המקרים מחליטים ההורים על הפסקת ההיריון באופן יזום.

 

לכן, קיימת חשיבות רבה לביצוע מעקב ההיריון כנדרש ומוטלת חובה על הצוות הרפואי המטפל להפנות את האישה ההרה לביצוע הבדיקות הדרושות, ובמידה ומאובחן מום זה מוטלת חובה להעביר את כלל המידע הקשור לעניין לידיעתה של האישה ההרה על מנת שתוכל לקבל החלטה מושכלת לגבי רצונה בהמשך ההיריון או בסיומו.

 

ילד עם ספינה ביפידה זקוק למעקב רב תחומי רפואי ושיקומי החיוני להבטחת התפתחותו ולמניעת סיבוכים משניים. הוא יזדקק להערכה רב מערכתית בתחום האורתופדי, האורולוגי, הנוירוכירורגי וההתפתחותי, באופן קבוע ורציף. ילדי ספינה ביפידה סובלים לעתים מהפרעות למידה ופיגור וזקוקים להשמה במסגרות חינוך מיוחד, כשבמרבית המקרים תלויים במהלך חייהם בסיוע של צד שלישי ללא יכולת לקיים חיים עצמאיים.

 

מכל האמור לעיל, אנו למדים כי קיימת חשיבות רבה לאיתור ואבחון ספינה ביפידה במועד. איחור באבחון ספינה ביפידה ולידתו של ילד עם מום זה על רקע העדר אבחון, מהווים רשלנות רפואית וקיימת עילה ברורה לתביעה בגין כך.

 

מאחר ואצל הילד הסובל ממום זה אחוזי הנכות והנזק הרב מערכתי קשים מנשוא, הרי שתביעות רשלנות רפואית על רקע איחור באבחון ספינה ביפידה מזכות, במרבית המקרים, בפיצויים גבוהים המסייעים במידת מה בשגרת חייו של הילד ומשפחתו.

 

במידה וקיימת סבירות כי אירע איחור באבחון ספינה ביפידה מומלץ לפנות לעו"ד מקצועי העוסק בתביעות רשלנות רפואית ובקיא בתחום, על מנת שיבדוק האם אכן עסקינן באיחור באבחון והאם קיימת עילה לתביעה בגין איחור זה.

 


עודכן ב: 03/11/2011

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא רשלנות רפואית
חדשות ופסקי דין בנושא רשלנות רפואית
צעירה אשר עברה ניתוח להסרת ציסטה מהצוואר, הגישה תביעה לפיצויים בטענה שבמהלך הניתוח הוסרה בטעות בלוטת לימפה - דבר שאילץ אותה לעבור ניתוח שני כדי להסיר את הציסטה, והתיר צלקות ונזק עצבי. היא תקבל פיצויים בסך של 295 אלף שקלים
מאת: LawGuide | 11/06/2019
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן
שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
ענת אשכנזי, משרד עורכי דיןענת אשכנזי, משרד עורכי דיןאזור השפלה והסביבה053-9386724עוסקת בנזקי גוף ותביעות עבודה, רשלנות רפואית, ותביעות רכוש וביטוח.
עו"ד אריק ריביצקי  עו"ד אריק ריביצקי אזור הדרום053-9386727המשרד עוסק התחום הנזיקין והביטוח הלאומי, שלוחות באשקלון ובאר שבע
אסף-זלוואס-פן עורכי דיןאסף-זלוואס-פן עורכי דיןאזור המרכז053-7101882משרד מקצועי ובעל ניסיון בתחום הרשלנות הרפואית, הביטוח והנזיקין.
אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
אייל בן ישי משרד עורכי דיןאייל בן ישי משרד עורכי דיןאזור הצפון053-9377900למעלה שנות מ-15 ניסיון ברשלנות רפואית, תביעות ביטוח ותאונות.
לנציאנו, פרייז ושות`לנציאנו, פרייז ושות`אזור המרכז053-9428442עוסקים בנזקי גוף, תאונות דרכים, ביטוח לאומי ועוד..
רונן מעוז משרד עו"דרונן מעוז משרד עו"דאזור המרכז053-7359661נזקי גוף וביטוח לרבות ביטוח לאומי, רשלנות רפואית ותאונות