שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי בלוג משפט פלילי חקירה תחת אזהרה - מה זה אומר?

חקירה תחת אזהרה - מה זה אומר?

 
מאת: נגה ויזל עו"ד    053-9428360| פורסם ב: 22/06/2011 | צפיות: 28355
3.7 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 24)

  • איזור: אזור המרכז
  • כתובת: ברקוביץ 4, מגדל המוזיאון
  • עיר: תל אביב
  • טלפון: 053-9428360
רוצה שנחזור אליך?
אל נגה ויזל עו"ד

אדם אשר חשוד כי ביצע עבירה פלילית כגון עבירת מין, יזומן לחקירה משטרתית ביחס לעבירה שבוצעה. חקירה משטרתית המבוצעת עם החשוד בביצוע עבירת המין הינה "חקירה תחת אזהרה"...


קראו עוד בתחום

 

אדם אשר חשוד כי ביצע עבירה פלילית כגון עבירת מין, יזומן לחקירה משטרתית ביחס לעבירה שבוצעה. חקירה משטרתית המבוצעת עם החשוד בביצוע עבירת המין הינה "חקירה תחת אזהרה".

 

חקירה של כל אדם אחר בחשד לאותה עבירה, אשר אין הוא המצבע העיקרי שלה, הינה חקירה רגילה שכן המדובר בחקירת עד ולא בחקירת מבצע העבירה.

 

לנחקרים רבים מעמד החקירה המשטרתית הינו מעמד מאיים ומלחיץ, בעיקר אם המדובר בחקירה הראשונה בה הוא נוכח. הישיבה בחדר החקירות שעות רבות, תחת מטר שאלות מלחיצות וחודרניות יכול להוביל אנשים רבים להתמוטטות ואף להפללה עצמית על לא עוול בכפם. רוב הנחקרים אינם יודעים כיצד לתפקד ומהם זכויותיהם על פי חוק.

 

לעיתים, התגובות הראשוניות בחקירה, יכולות לקבוע את גורל התיק ולחרוץ גורלות. מכאן נובעת החשיבות של נוכחות עורך דין פלילי עוד בתחילת הדרך, בשלבי החקירה הראשונית.

 

כאשר חשוד מגיע לחקירה בביצוע העבירה, מחוייב החוקר להודיע לו כי המדובר ב"חקירה תחת אזהרה", ולהודיע לו באיזו עבירה בדיוק הוא חשוד. על החשוד לעמוד על זכותו החוקתית להיפגש עם עורך דין כבר בשלב זה וטרם החלה החקירה עצמה. עורכי דין רבים מקבלים את הפנייה מהלקוח לאחר תשאול ראשוני ושיקום הנזקים הינו מסורבל ולעיתים בלתי אפשרי.

 

לנחקר תחת אזהרה עומדות זכויות חוקיות אשר להן אינן זכאי נחקר עד. חשוב כי עורך הדין המתלווה לחקירה של לקוחו ידגיש בפניו ובפני החוקרים כי עומדת לנחקר הזכות שלא להפליל את עצמו וכן זכות השתיקה. חשוב כי עורך הדין יציין בפני לקוחו כי אם הוא בוחר בזכות השתיקה על שאלות החוקרים יכול הדבר לשמש כחיזוק לראיות נגשו במשפט גופו ואולם זוהי זכותו של נחקר אשר מוענקת לו מטעם החוק.

 

כל נחקר אחר אשר אינו נחקר תחת אזהרה לא יכול להינותך מזכויות אלו וחייב לתת את גרסתו לעבירה שכן אם לא ימסור יחשב הדבר כעבירה פלילית בפני עצמה של שיבוש הליכי משפט.

 

חשיבותו המשמעותית של עורך דין פלילי בחקירה הוא על מנת לסייע ללקוחו שלא ליפול ב"רשת" של שיטות החקירה המיומנות של חוקרי המשטרה. תרגילי החקירה לנחקרים תחת אזהרה ידועים לציבור עורכי הדין ונוכחותם במקום תסייע לנחקר שלא להישבר תחת הלחץ. לעיתים, יעבור החוקר לטון דיבור לא פורמאלי, בעיקר כאשר המדובר בחשוד בעבירת מין.

 

שאלות נונשלנטיות של האם היו לכם יחסים קודמים, אם אתה חושב שהיא יפה, או אם היא היתה לידי מה אני הייתי עושה לה.

הנחקר הלא מיומן, מגיב לדיבור שכזה באופן מאמין כאילו המדובר בשיחת חברים ויכול ל"תרום" מידע העלול להתפרש כמפליל. החוקרים ינסו את שיטת "תשאול" הנחקר במקומות לא פומאלים אשר ידמו לעיתים לנחקר כאילו אינם חלק מהחקירה, ועל כן הדברים שהוא יאמר לא יצוטטו כנגדו.

 

אין זה נכון כלל ועיקר. החוקרים יפתחו לעיתים בשיחה עם הנחקר בשירותים, בניידת, או על ישיבה על ספסל בכניסה לדיון בבית המשפט. חשוב שעורך הדין יהיה נוכח כל עוד ידוע שהלקוח שלו תחת חקירה כדי שהחוקרים לא ינצלו מעמד זה כדי לרשום "דו"ח תשאול" כנגד הנחקר.


עודכן ב: 22/06/2011

המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
עוד בנושא משפט פלילי
חדשות ופסקי דין בנושא משפט פלילי
תשובות של עורכי הדין בפורום
(פרסום ממומן)


גימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןגימפוביץ - זמיר משרד עורכי דיןאזור המרכז053-7101883עוסק בתחום הפלילי על כל רבדיו, תעבורה, תכנון ובנייה ומקרקעין
עורך דין פלילי אלון ארז עורך דין פלילי אלון ארז אזור המרכז053-7101850בעל נסיון רב שנים בייצוג בכל תחומי המשפט הפלילי – יוצא פרקליטות
סיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דסיניה חריזי-מוזס, משרד עו"דאזור המרכז053-7101869ניסיון רב, מקצועיות ללא פשרות, מובילה לתוצאות מנצחות והצלחות מוכחות
עו"ד נדב גרינולדעו"ד נדב גרינולדאזור הצפון053-6130161המשרד עוסק במשפט פלילי, בתעבורה וייצוג אסירים - זמין עבורכם 24/7
משרד עו"ד יפעת כהןמשרד עו"ד יפעת כהןאזור הצפון053-7931310עוסק בתחום הפלילי ובעבירות רגישות כגון: אלימות במשפחה ועבירות מין.
עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
עו"ד אלון שליכטרעו"ד אלון שליכטראזור המרכז053-8007600עו"ד פלילי מקצועי ומנוסה, ייעוץ מיידי 24 שעות ביממה
עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
אוחיון-דבש, משרד עורכי דין         אוחיון-דבש, משרד עורכי דין אזור המרכז053-9428478ניסיון מצטבר של עשרות שנים בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה.
מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
יהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דיהושוע (שוקי) בלנגה - משרד עו"דאזור הצפון053-9428843עוסק בתחום הנזיקין לגווניו, בעבירות כלכליות ובצווארון לבן