שלח הודעה ללא התחייבות
בלוג משפטי צו הגנה וצו מניעת הטרדה מאיימת - מה זה אומר?

צו הגנה וצו מניעת הטרדה מאיימת - מה זה אומר?

 
מאת: שחר שוורץ עו"ד    | פורסם ב: 23/05/2011 | צפיות: 11128
3.0 מתוך 5.0
(מספר מדרגים 2)

 • איזור: אזור המרכז
 • כתובת: ברקוביץ 4 מגדל המוזיאון
 • עיר: תל אביב
 • טלפון: לחץ להצגת המספר
רוצה שנחזור אליך?
אל שחר שוורץ עו"ד
 

המאמר יעסוק בהבדלים העיקריים בין שני הצווים, ויבחן את כדאיות השימוש בחוק אחד על פני משנהו. כאשר אדם מרגיש מאוים ע"י בן הזוג או ע"י בן משפחה, קיימות בפניו מספר דרכים להרחיק את האדם המאיים..


קראו עוד בתחום

  צו הגנה וצו מניעת הטרדה מאיימת

   

  קיימים שני חוקים עיקריים שעליהם מתבסס המאמר והרלוונטיים לתחום:


  1. חוק למניעת אלימות במשפחה, התשנ"א 1991 - צו הגנה
  2. חוק למניעת הטרדה מאיימת התשס"ב – 2001 - צו מניעת הטרדה מאיימת


  המאמר יעסוק בהבדלים העיקריים בין שני הצווים, ויבחן את כדאיות השימוש בחוק אחד על פני משנהו. כאשר אדם מרגיש מאוים ע"י בן הזוג או ע"י בן משפחה, קיימות בפניו מספר דרכים להרחיק את האדם המאיים.


  ניתן לפעול על פי החוק למניעת אלימות במשפחה ו/או על פי החוק למניעת הטרדה מאיימת.


  בתחילה על המאוים / מוטרד לפנות לתחנת המשטרה הקרובה למקום מגוריו / מקום הימצאותו לצורך הגשת תלונה רשמית. חשוב להבין שהפניה למשטרה יוצרת השלכות קשות, ולאחר הגשת התלונה אין למעשה דרך חזרה ולמעשה "הכדור" מתחיל להתגלגל ועובר למשטרה. זו תחליט על "הסנקציות" אם וכאשר יינקטו (הרחקה, הגשת כתב אישום, מעצר וכיו'צ) כנגד אותו מאיים וכמו כן תחליט אם להעביר המלצה לפרקליטות להגשת כתב אישום כנגד המאיים או שתגיש בעצמה באמצעות תובע משטרתי.
   

  לאחר הפניה למשטרה יש להגיש בבית המשפט "בקשה למתן צו הרחקה" ולצרף לבקשה מסמך עם הנסיבות המצדיקות זאת. כמו כן, יש לכלול את אישור הגשת התלונה במשטרה.


  בית המשפט יקבע מועד לדיון , בדר"כ במעמד צד אחד ובדיון יוחלט האם להרחיק את האדם ואילו סנקציות נוספות אם בכלל יינקטו, לדוגמא חיוב בהפקדת הנשק האישי, איסור קרבה למקום מסוים, איסור יצירת קשר בכל צורה שהיא, חובה לעבור טיפול כלשהו וכיו"צ.

   

  על פי החוק למניעת אלימות במשפחה ניתן להגיש את הבקשה לכל בית משפט לענייני משפחה ולבית דין רבני בכל אזור.

   

  לפי חוק הטרדה מאיימת, לא ניתן להגיש לבית דין רבני אלא רק לבית משפט שלום ומשפחה.


  לאחר שיינתן (אם יינתן) צו הרחקה יוזמנו 2 הצדדים לדיון בו יוחלט האם לבטל את הצו / להאריכו / לשנותו וכיו"צ.


  לצערו של כותב מאמר זה, יש עו"ד שמייעצים למי מהצדדים להגיש "תלונות סרק" במשטרה שלדעתם יוביל ליתרון טאקטי בהליך הגירושין וייצור מציאות מסוימת .


  לעניות דעתו של הכותב, המלצה שכזו גורמת נזק עמוק יותר לצדדים, שגם כך מערכת היחסים ביניהם עלתה על סרטון. הכותב אינו נוהג להמליץ על הגשת תלונות שכאלה אלא במקרים שבאמת מחייבים זאת.


  ניצול לרעה של הצווים עשוי להביא למצב שמערכת המשפט לא תתייחס ברצינות ו/או שתוציא צווים על ימין ועל שמאל ( קורה כיום ) ובכך למעשה ייפגעו אנשים רבים שלא לצורך.


  שני החוקים נועדו למטרה חשובה – שהנה שמירה על גופו ופרטיותו של אדם, אך עלינו להצטער שהשימוש בצווים אלו הורחב ע"י עוה"ד בכדי לנגח את הצד השני בהליך הגירושין. מי שעושה שימוש לרעה בצווים אלו יש ומשיג יתרון ראשוני אך בהחלט ניתן לומר כי הוא "רץ למרחקים קצרים ולא למרחקים ארוכים".


  על פי החוק, מי שיתגלה שהגיש תלונה שקרית, יש ויינקטו נגדו הליכים משפטיים, אך הלכה למעשה, המשטרה כמעט ולא מגישה כתבי אישום אפילו נגד מי שהודה שהגיש תלונה שקרית מתוך מגמה כזו או אחרת .
   

  לסיכום:


  המלצתו של כותב המאמר להגיש בקשה למתן צו הרחקה רק כאשר המגיש באמת חושש או סבור שנשקפת לו או למי מסביבתו סכנה, היות שלבקשה שכזו יש השלכות רבות.


  כמו כן, לדעת הכותב, רצוי שעו"ד ינהל את ההליך וידריך את המבקש, מי שנגדו הוצא הצו בכדי למנוע נזק מתמשך ומצטבר.

  המשרד של הכותב הנו משרד העוסק בדיני משפחה, בליווי החל מתחילת התהליך ועד לסופו, תוך כדי גילוי אמפטיה ומתן אוזן קשבת לאורך כל התהליך .


  • המאמר נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד
  • כל הזכויות שמורות לעו"ד והמגשר שחר שוורץ , אין לצלם / להעתיק ללא אישור בכתב מעו"ד שחר שוורץ.
   


  המידע המוצג כאן אינו מהווה ייעוץ משפטי ו/או המלצה מכל סוג ו/או חוות דעת, מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי טרם נקיטת כל הליך. כל הסתמכות על המידע המוצג כאן היא באחריותך בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתקנון האתר

  דרג עד כמה מדריך משפטי זה עזר לך
  עוד בנושא
  חדשות ופסקי דין בנושא
   תשובות של עורכי הדין בפורום
   (פרסום ממומן)


   משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`משרד עו"ד ימין את יום טוב ושות`אזור השרון והסביבה053-9370240עוסקות בנזיקין, דיני עבודה, ביטוח לאומי, נזקי רכוש, תביעות אזרחיות וכספיות
   עו"ד פלילי – גיל באיער עו"ד פלילי – גיל באיער אזור המרכז053-9428974תובע משטרתי לשעבר, ייעוץ ראשוני חינם 24 שעות
   מירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתמירי נחשונוב משרד עו"ד ומגשרתאזור הצפון053-8007664עו"ד משרד הפנים ובית הדין לעררים, הסדרת מעמד בישראל לבני זוג
   עו"ד תמי ארליך עו"ד תמי ארליך אזור המרכז053-9386728משפט פלילי ותעבורה. ניסיון רב ומקצועיות המובילה להצלחות רבות
   דוניץ ושות משרד עורכי דין דוניץ ושות משרד עורכי דין אזור השרון והסביבה053-7101876משרד בוטיק המתמחה במשפט מסחרי, נזיקין ורכוש, ליקויי בניה ומסחר נדל"ני
   משרד עו"ד רן קוסטיצקימשרד עו"ד רן קוסטיצקיאזור הדרום053-8007676המשרד מתמחה במתן ייצוג, ליווי ויעוץ בתחום החוזים, חברות נדל"ן ודיני עבודה
   אריק שלו ושות`, עורכי דיןאריק שלו ושות`, עורכי דיןאזור המרכז053-9377919דיני עבודה, ייצוג עובדים ומעסיקים, ביטוח לאומי ונזקי גוף.
   מנשה - רון משרד עו"דמנשה - רון משרד עו"דאזור המרכז053-8007619יוצאי פרקליטות ומשרדים מובילים, ניסיון בייצוג בהצלחה בהליכים פליליים ואזרחיים
   רונן מורנו, עורך דיןרונן מורנו, עורך דיןירושלים והסביבה053-9374366משרדנו עוסק בביטוח חיים, אובדן כושר עבודה, סיעוד, משכנתא ונזיקין.
   אורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאורלי זפרני לביא, משרד עורכי דיןאזור המרכז053-6130164עוסקת ברשלנות רפואית, תאונות דרכים, ביטוח לאומי, פוליסות ונזקי גוף.
   עודד פרץ ושות` עודד פרץ ושות` אזור המרכז053-9428566עוסק בלשון הרע והוצאת דיבה, סכסוכי שכנים, פינוי שוכר, דיני עבודה ומשפחה
   עו"ד אוריאל זעירא עו"ד אוריאל זעירא אזור המרכז053-9428363ניסיון בפשיטות רגל, הסדרי חובות, הוצאה לפועל, פירוק חברות, ייצוג חייבים ונושים
   גיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובוררגיא הרשקוביץ, עו"ד מגשר ובורראזור השפלה והסביבה053-9428571ליווי משפטי לעסקים וחברות, הסכמים מסחריים, קניין רוחני, דיני עבודה ומקרקעין
   שטובר & טולדנושטובר & טולדנוירושלים והסביבה 053-9428385מעל ל-97% הצלחה בתביעות בתחום הרשלנות רפואית ונזקי גוף
   עו"ד יעל בועזעו"ד יעל בועזאזור המרכז053-9386035המשרד עוסק בתמ"א 38 ופינוי בינוי, עסקאות מכר, חוזים והסכמים, ירושות וצוואות